“Unë jam ushtar”/ Vuçiç nuk ikën, por e mbyll fjalimin me serbët në Kosovë: Ata i ruajnë vatrat serbe

“Unë jam ushtar”/ Vuçiç nuk ikën, por e

Pasi informoi kabinetin qeveritar lidhur me bisedimet e zhvilluara me të dërguarit e SHBA, BE, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, në fjalimin e tij të mbrëmjes së kësaj të hëne drejtuar qytetarëve, Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç nuk dha asnjë mesazh dorëheqjeje nga detyra, edhe pse u përfol si në mediat serbe, ashtu dhe në ato kosovare.

Ai ka shpjeguar se të gjithë kanë pasur mundësinë të shohin versionin e parë, i cili nuk ndryshon shumë nga i dyti, në media të ndryshme, të të ashtuquajturit plan franko-gjerman, i cili nuk është më gjatë një plan franko-gjerman.

"Kam frikë se askush nuk ka dashur të flasë për kontekstin, rrethanat dhe çfarë po përballet Serbia. Kur shikon një letër, mund ta gjesh lehtësisht. Dhe është gjithmonë më se e lehtë të gjesh kundërshtime të panumërta. Nuk është e lehtë për të gjetur ndonjë gjë për t'u entuziazmuar për këtë punim. Përkundrazi”, shpjegoi ai.

Nervoz i madh, Europa është de fakto në luftë

Vuçiç tha se ka marrë pjesë në biseda të shumta për Kosovën dhe se e fundit ka qenë më e vështira për të.

“Asnjëherë nuk është dukur kështu. Pyetja është pse, çfarë është ajo që bën diferencën sot. Fakti është se rrethanat gjeopolitike kanë ndryshuar. Ka nervozizëm të madh, Evropa është de fakto në luftë, çfarëdo që të thonë. Nuk ka asnjë tolerancë për asnjë lloj kërcimi në kuptimin politik. Ata e duan atë në oborrin e shtëpisë së tyre, dhe Ballkani Perëndimor dhe Serbia janë oborri i tyre dhe duan që gjithçka të jetë atje siç duan ata”, shpjegoi ai.

Presidenti Vuçiç tha gjithashtu se përgjigja në pyetjen se çfarë kontribuoi në qasjen e mprehtë dhe ndjenjën e urgjencës së zyrtarëve evropianë të mbështetur nga Uashingtoni është se i gjithë konteksti rajonal-evropian është i tillë që, pas shpërthimit të konfliktit ruso-ukrainas, u bë një nga problemet më të mëdha për Serbinë.

“Para së gjithash, sepse jemi në radarin e të gjithëve, sepse nuk kemi vendosur sanksione ndaj Rusisë, dhe më pas për shkak të incidenteve të vazhdueshme që ka shkaktuar regjimi i Kurtit, duke dashur të na provokojë për të hyrë në konflikt dhe fajin do ta ketë Serbia“, tha Vuçiç.

Ai shtoi se në kohën e Kurtit janë regjistruar 288 incidente, dhe vetëm këtë vit 10 incidente të rënda, e fundit prej të cilave ishte plagosja e sotme e Miljan Deleviçit, të cilit i ka uruar shërim të shpejtë.

“Ata po kërkojnë konflikt sepse duan që NATO të hyjë në konflikt me Serbinë, në mënyrë që Kurti ta shmangë detyrimin, të formojë ZSO. Kjo është e gjithë taktika”, tha Vuçiç.

Ne kemi faj për ta

Presidenti theksoi se Beogradi çdo ditë thekson se serbët nuk u lejuan të votonin në zgjedhje, në referendum, se fëmijët serbë u pushkatuan, vetëm për shkak të Krishtlindjes.

Por e gjithë kjo, theksoi ai, nuk mund ta ndryshojë faktin se të gjithë të huajt ishin më të mërzitur që Rada Trajkoviq u ul në një stol për dy orë se sa u plagosën fëmijët.

“Duhet të kuptojmë se ata e dënuan Serbinë për barrikadat dhe nuk donin të dëgjonin pse e bënë këtë serbët me Kosovën dhe Metohinë. bullizmi, sulmet ndaj serbëve, privimi i të drejtave, ky është vizioni i tyre”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë theksoi se në bisedën me përfaqësuesit e fuqive të mëdha ka parë që askush nuk dëshiron të dëgjojë, se ata kanë agjendën e tyre, që është disfata e Rusisë dhe në atë agjendë që çdo gjë që hyn në rruga duhet të hapet.

Vuçiç tha se është i shqetësuar se nuk ka më qasje racionale për zgjidhjen e problemit.

“Këtë e pashë në bisedën me përfaqësuesit e fuqive më të mëdha, çfarëdo që thashë në bazë të fakteve, letrave dhe u paraqita atyre, e kuptova se koha e arsyes ka kaluar. Askush nuk dëshiron të më dëgjojë, mua dhe jo. vetëm unë, askush nga ne. Ata kanë axhendën e tyre, që është disfata e Rusisë dhe në atë agjendë do të pastrohet çdo gjë që pengon”, shpjegoi Vuçiç.

Argumentet racionale nuk funksionojnë më

Vuçiç theksoi se kur tha se fillimisht duhet të formohet Asociacioni i Komunave Serbe, sepse është diçka që është pjesë e Marrëveshjes së Brukselit dhe nuk është përmbushur për 10 vjet, ata, tha ai, i thanë që “shih se kjo nuk është realiste”.

"Nuk është realiste, jeni angazhuar ta çoni deri në fund dhe njëra palë nuk do ta përmbushë. Atëherë thjesht e shihni që nuk do të kalojë më asnjë argument objektiv, racional. Dhe kur flas për këtë, flas sepse e di. çfarë do të ndodhë”, theksoi ai. ai është.

Vuçiç ka theksuar se Serbia dëshiron kompromis, bisedime, dialog.

"Ne duam të tregojmë një qasje konstruktive. Të dyja palët duhet të bëjnë lëshime, ne e kuptuam, por problemi është kur sheh që njëra palë mund të bëjë çfarë të dojë dhe të shpërblehet për këtë. Të gjitha ishin veprime të njëanshme të regjimit të Kurtit. dhe u shpërblyen për regjimin pa viza, pranimin e kërkesave për BE, hyrjen në Këshillin e Evropës, u shpërblyen për të gjitha nga të njëjtat shtete, duke na thënë gjatë gjithë kohës se Kurti është ai që shkakton probleme. por gjithmonë duke fajësuar Serbinë në mediat dhe dokumentet e tyre”, tha ai.

Vuçiç ka deklaruar se Serbia nuk ka marrë pjesë në krijimin e planit për Kosovën në asnjë mënyrë dhe askush nuk e ka konsultuar për asgjë, por ai plan vetëm i është paraqitur dhe është hedhur në letër.

“Pa faj të Serbisë, ne nuk i kemi bërë asgjë askujt, asnjë shqiptar nuk është pushkatuar askund, nuk kemi sulmuar askund askund, nuk kemi bërë asgjë askund”, tha Vuçiç.

Ai tha se ata erdhën dhe e treguan planin dhe pastaj më 13 dhjetor të gjitha vendet anëtare e pranuan atë plan, madje pesë shtete jonjohëse e pranuan, sepse atyre iu “shpjeguan” se nuk ka njohje eksplicite të pavarësisë së Kosovës në planifikoni vetë.

“Edhe pse e fshehën faktin se ekziston një detyrim i nënkuptuar për të mos kundërshtuar hyrjen e Kosovës në Kombet e Bashkuara, ata e pranuan dhe kështu ai plan u bë de facto, ende nuk është formal, por de facto u bë një kornizë e re negociuese për Serbia”, tha Vuçiç.

Ai shpjegoi se nuk ka përparim për vendin tonë nëse nuk punojmë në Evropë, as nuk mund të bëhet diçka nëse nuk bashkëpunojmë në këtë çështje.

Lista e masave të kërcënuara

“Pesësja negociatore erdhi me një kornizë të re negociuese bazuar në planin franko-gjerman dhe në fjalinë e dytë më thanë se duhet ta pranojmë, sepse nëse nuk e pranojmë do të pasojnë disa masa. Kjo do të thotë: ndalim. procesi i integrimit evropian;  ndalimin dhe më pas tërheqjen e investimeve; Masat gjithëpërfshirëse politike dhe ekonomike që do të dëmtojnë Serbinë”, tha presidenti Vuçiç.

Ai shtoi se ato kërcënime janë përsëritur tri herë gjatë bisedës dhe se çdo herë ka reaguar ashpër.

Ai shtoi se të gjithë anëtarët e BE-së e pranuan atë plan, duke përfshirë pesë vendet që nuk e njohën Kosovën, sepse atyre u ishte shpjeguar se në plan nuk kishte një njohje të vendosur.

Vuçiç ka theksuar se ky plan është paraqitur si një kornizë e re negociuese për anëtarësimin e Serbisë në BE.

“Që të mos më thoni se Serbia pranoi diçka që nuk e pranoi, e thashë qartë atë që ishte e papranueshme për Serbinë”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se do të marrë mbi vete peshën e vendimeve të mëtutjeshme, por gjithashtu theksoi se negociatat me Prishtinën duhet të vazhdojnë dhe se duhet të gjenden sa më shumë zgjidhje kompromisi.

“Ne nuk mund të përgatitemi për hyrjen e tyre në Këshillin e Evropës dhe NATO-n dhe u përmend në takim. Unë thashë se nuk do të marrin duartrokitje për diçka të tillë”, tha presidenti i Serbisë.

Mund të flasim për ngritjen e nivelit të besimit mes nesh dhe shqiptarëve dhe se si të ndërtojmë një pozicion për një paqe afatgjatë me shqiptarët, theksoi Vuçiç.

Një bisedë e nevojshme brenda shoqërisë

Vuçiç ka raportuar se ka pasur një diskutim shumë të vështirë dhe të tensionuar me “Pesëshen perëndimore”, duke shtuar se është i shqetësuar sepse ka një gjë dhe të gjithë, thotë ai, e dinë se për çfarë po flasin, për të cilën u shpreh më shumë se shqetësim dhe rezerva, sepse e kuptoi që nuk do të dorëzohej.

“E patë që e lashë takimin në gjysmë shoku, sepse e kuptova se asgjë nuk është më e rëndësishme, asnjë argument, sepse askush nuk dëshiron të na dëgjojë. Dhe ne do të duhet të përballemi me këtë”, tha Vuçiç.

Për këtë duhet të fillohet një bisedë brenda shoqërisë, tha presidenti i Serbisë.

"A do të kisha qenë në gjendje të thosha në një moment - ikni, ne nuk do të flasim? Mund të kisha, por nëse njerëzit do ta dinin se cilat do të ishin pasojat. Dhe ata do të gdhendnin regjimin pa viza me BE, për të cilën të gjithë do të më akuzonin mua dhe qeverinë, se ne jemi fajtorë, edhe pse asnjëri prej nesh 'as hëngri qepë dhe nuk mori erë qepë', veç se po luftojmë me gjithë zemër sa të mundemi për KiM', theksoi Vuçiç.

Ai paralajmëroi se një pasojë tjetër do të ishte mungesa dhe tërheqja e investimeve nga Serbia.

“Pyes të gjithë njerëzit e zgjuar që shoh çdo ditë në media, edhe ata me frekuencë kombëtare, që janë të papërgjegjshëm dhe që na thonë çdo ditë se investitorët nuk do të ikin, se kanë një kalkulim, po bëjnë një fitimi këtu. Epo, 99 për qind janë nga Rusia që kompania u largua për 15 ditë”, tha Vuçiç.

Serbia duhet të marrë pjesë në bisedë, për të vazhduar rrugën evropiane

Ai po ashtu pyeti se si do të dukej Serbia pa investime të huaja dhe se çfarë, thotë ai, është vënë në këmbë.

“Sot kemi 8.2 miliardë euro shkëmbim tregtar me Gjermaninë në baza vjetore dhe kur u bëra kryeministër ishin pak më shumë se dy miliardë. Dhe këtë e përdorim për paga dhe pensione. Për të mos thënë se çfarë do të thotë. për ne nëse vendi është i izoluar”, tha Vuçiç.

Ai tha se Serbia duhet të bisedojë, të marrë pjesë në dialog dhe të vazhdojë rrugën evropiane.

"Jo sepse e admiroj hipokrizinë e tyre në lidhje me respektimin e Kartës së OKB-së dhe Rezolutës 1244, por sepse do të ishim të vetmuar politikisht dhe ekonomikisht pa të. Dhe unë nuk do të pranoja ta drejtoja vendin në një mënyrë të tillë", tha Vuçiç dhe shtoi: "të punojmë shumë më fort dhe më fort në të ardhmen, të punojmë, të bisedojmë me shqiptarët, evropianët, për të gjitha çështjet".

Ai i tha popullit serb që t'i besojë udhëheqjes shtetërore.

“Ne nuk kemi nënshkruar asgjë, ne jemi përballur vetëm me fakte, por duhet të kuptojmë se është e rëndësishme të përpiqemi të gjejmë një kompromis”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se asgjë nuk do të ndodhë sot e as pas një apo tre muajsh dhe se kur të ketë kërkesat përfundimtare, për këtë do të deklarohen Kuvendi, qytetarët, ndoshta edhe institucionet tjera.

“Dhe, të interesuarve, gjoja patriotë të mëdhenj dhe dhurues vullnetarë të gjakut të të tjerëve, më lejoni t'u them se isha mjaftueshëm i fortë për të thënë përballë pesëshes së madhe se çfarë do të sjell mbi veten time dhe çfarë shpreh rezerva për këtë”, tha Vuçiç.

Unë do të respektoj Kushtetutën e Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se nuk është pjesë e planit franko-gjerman që Kosova të pranohet në NATO dhe në Këshillin e Evropës, por kështu i është thënë në takimin me delegatët ndërkombëtarë.

Vuçiç, duke iu përgjigjur pyetjes nëse plani e përmend si mundësi hyrjen e Kosovës në NATO dhe Këshillin e Evropës, si dhe hyrjen në OKB, pavarësisht se çfarë më thanë, nënvizoi se në plan nuk përmendet.

“Kjo nuk përmendet, as anëtarësimi në OKB, përveç që thuhet se nuk do t'i pengojmë të hyjnë në organizatat ndërkombëtare, ne nuk mund ta pengojmë Kosovën të hyjë në Këshillin e Evropës, sepse atje nuk kemi shumicë, dhe ne do të luftojmë. Nuk mund ta pengojmë hyrjen në NATO sepse nuk jemi anëtare. Nuk thotë asgjë për të gjitha këto, por vetëm kaq më thanë", tha ai.

Sa i përket OKB-së, ai tha se ishte një histori tjetër.

"Kjo do të thotë se do të shqetësohem shumë për këtë. Dhe kur them se do të shqetësohem, do të thotë se do të respektoj Kushtetutën e Serbisë", tha Vuçiç.

Ai ua drejtoi pyetjen kritikëve se cila është politika e tyre përveç që thonë se është tradhtar i madh, megjithëse nuk është plani i tij, ai nuk ka marrë pjesë në hartimin e tij.

"Vuçiç nuk ka bërë asgjë këtu, as të mirë e as të keqe, përveç se ka pasur biseda të tmerrshme”, ka theksuar ai.

Ai theksoi se ata që e sulmojnë duhet të shkojnë një natë në Kaçanik dhe t'u tregojnë njerëzve se sa e duan atë, në vend që të bëjnë ski në Slloveni dhe të udhëtojnë.

“Si mund të tradhtoj diçka që ju dhatë në pjatë në vitin 2008 dhe arrita ta rikthej në qendër të vëmendjes së opinionit europian dhe botëror”, tha ai duke iu përgjigjur pretendimeve se ishte tradhtar.

Në lidhje me këtë, ai përmendi edhe pretendimet se më 3 prill të vitit të kaluar do të vendoste sanksione kundër Rusisë dhe këtë nuk e bëri për më shumë se 330 ditë.

Unë jam ushtar i shtetit

Vuçiç theksoi se ai është ushtar i shtetit dhe nëse ka nevojë për të shpëtuar shtetin në çfarëdo mënyre dhe për të blerë pak kohë, nuk do të hezitonte ta bënte këtë.

"Unë nuk mendoj se asnjë njeri është shumë i rëndësishëm për një vend. Ne jemi të gjithë të vdekshëm dhe e dimë se për çfarë periudhe mund të zgjidhemi. Është mandati im i fundit. Unë e di se cila është detyra ime dhe nëse ka nevojë. për të shpëtuar vendin në çfarëdo mënyre dhe për të blerë për një kohë, nuk do të ikja nga kjo, nuk është ende momenti, por nuk e kam problem”, tha Vuçiç, duke iu përgjigjur pyetjes se a është dorëheqja e tij opsion.

Vuçiç theksoi se disa po e nisin nga vetja kur thonë se “pushteti është gjithçka për Vuçiçin”, duke theksuar se për dallim prej tyre ai nuk ka miliona dhe pasuri të paluajtshme, por jeton për shtetin dhe është ushtar i shtetit.

“Do të bëj atë që është në interes të shtetit në një moment të caktuar. Nuk kam asnjë problem me këtë”, theksoi ai.

Ai tregoi se është i shqetësuar dhe i frikësuar se situata në Ukrainë do të vazhdojë të përkeqësohet dhe se konfliktet do të zgjerohen.

"Vetëm do të vazhdojë të përhapet. Kjo nuk është vetëm Rusi-Ukrainë dhe një ndihmë e vogël, por është përhapur. Së shpejti do të përhapet në territore të tjera dhe është e jona të mos jemi në tonat. Në kushte të tilla, kërkesa të tilla do të vetëm të jeni më të fortë dhe më të vendosur përballë Serbisë”, ka theksuar ai.

Ai tha se Serbia po përballet me një periudhë të vështirë.

"Nuk ka dyshim se lufta në Ukrainë na solli një fatkeqësi të madhe, që kur flasin për rajonin tonë, ata udhëhiqen nga ajo që po ndodh në Ukrainë. Megjithatë, mendoj se pyetja është se çfarë mund të ofrojnë ata, sepse ajo që isha unë. përballë dy ditësh ishin vetëm një shkop dhe një shkop”, ka theksuar ai në lidhje me shkrimin e Frankfurter Allgemeine Zeitung se BE-ja nuk ka çfarë t'i ofrojë Beogradit dhe Prishtinës.

Ata erdhën me shkop, por...

Në të njëjtën kohë, ai theksoi se duhet të jetë i drejtë dhe të thuhet se BE-ja është investitori më i madh dhe donatori më i madh në Serbi dhe në rajon.

"Ne do të marrim një grant prej 600 milionë eurosh nga BE për linjën hekurudhore të shpejtë Beograd-Nish. Autostrada jonë është plot dhe do të jetë gjithnjë e më e mbushur, kështu që shpëtimi do të jetë në tren," shtoi ai.

Vuçiç tha se “erdhën me shkop”, por se beson se do të ketë lajme gjithnjë e më të mira në të ardhmen.

“Kam kërkuar gjëra të ndryshme dhe ndihmë dhe mbështetje nga BE-ja”, shtoi ai.

Në fund ai ka përshëndetur veçanërisht popullin serb në Kosovë, duke thënë se ata i ruajnë vatrat serbe, dhe se kanë besim tek ai dhe tek shteti.

“Nuk është vetëm çështja se ku jeni dhe sa burime natyrore keni, por si është lidershipi shtetëror”, nënvizoi Vuçiç.

EMISIONET