Donte të ndihmonte në një aksident, shqiptari humb jetën tragjikisht në Zvicër. I vëllai: Zoti kishte plane të tjera për të…"

Donte të ndihmonte në një aksident, shqiptari humb jetën

Një 30-vjeçar nga Kosova humbi jetën mbrëmjen e të mërkurës në një aksident rrugor në Zvicër. Viktima është identifikuar si Jetmir Morina.

Si ndodhi ngjarja

Binte shi i madh kur Jetmir Morina po udhëtonte në A1 drejt Cyrihut vonë të mërkurën në mbrëmje.

Në Ëinterthur ai telefonon nënën e tij.

“Papritmas ai tha se kishte ndodhur një aksident dhe donte të shkonte në ndihmë”, tha vëllai i tij Besart Morina për Blick një ditë më vonë.

Përpjekja e Morinës për të ndihmuar përfundon fatalisht.

Kur ai doli, shkruante më vonë policia kantonale e Cyrihut në një mesazh, Morina u godit nga një veturë në shpatull, e cila u përplas në autostradë.

30-vjeçari është hedhur mbi parmakë në rrugën kryesore poshtë dhe është përplasur nga një makinë tjetër.

I riu me banim në  Zvicër është dërguar menjëherë në spital por për shkak të plagëve të rënda ka ndërruar jetë.

Donte të ndihmonte në një aksident, shqiptari humb jetën

Vëllai i Morinës, Besarti, po atë mbrëmje informohet nga vëllezërit e kunatës.

 “Më ra telefonin. Isha në shok, thjesht nuk doja ta besoja”, thotë ai për Blick.

Por shpejt e kuptoi se duhej të ruante qetësinë.

“Më duhej t'u tregoja prindërve lajmin e hidhur. Ishin shumë të lidhur me Jetmirin".

Tashmë familja është në pritje të transferimit të djalit në Kosovë.

Ai mund ta përshkruajë me pak fjalë vëllain e tij, i cili është më i vogli nga tre fëmijët.

 “Ai ishte personi më i mirë, më i sjellshëm dhe më i dobishëm që kam njohur ndonjëherë. Shembulli kryesor në rrethin tonë të të njohurve. Ai ishte gjithashtu një vëlla, një bashkëshort dhe baba i dashur. “Ai ka tre vajza në moshën pesë, tre dhe një vjeç.”

Jetmiri ishte një mysliman i devotshëm dhe festonte Ramazanin, thotë vëllai, i cili punon si imam.

Jetmir Morina ndoqi një shkollë të mesme islame në Kosovë dhe më pas studioi për stomatologji.

Rreth gjashtë vjet më parë ai u transferua në Zvicër për shkak të dashurisë.

“Për fat të keq, ai ende nuk ka mundur të punojë si stomatolog në Zvicër. Por ai ishte në proces që të vinte gjithçka në lëvizje që pas disa vitesh të mund ta bënte këtë punë në Zvicër. Por Zoti kishte plane të tjera për të”, thotë vëllai i tij.

"Për ne do të thotë shumë që ai shkoi si ndihmës - dhe se Zoti donte ta merrte".

Donte të ndihmonte në një aksident, shqiptari humb jetën

aksident rrugor zvicër

EMISIONET