"McGonigal", Konferenca e Kryetarëve pranon kërkesën e opozitës për interpelancë me Ramën

Kuvendi ka pranuar kërkesën e opozitës për interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama.

Interpelanca u kërkua nga opozita për tu diskutuar në lidhje me arrestimin dhe akuzat e ngritura ndaj ish-zyrtarit të FBI McGanigal dhe përfshirjes së Ramës.

Kërkesa u pranua gjatë Konferencës së Kryetarëve ditën e sotme.

Konferenca e Kryetarëve futi në kalendarin e punimeve të Kuvendit kërkesën për interpelancë urgjente të kërkuar nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike me kryeministrin Rama për skandalin McGonigal.

Ndërkohë që në mbledhjen e sotme, përfaqësuesja e PD në Konferencën e Kryetarëve, Flutura Açka ka ngritur mw forcë shqetësimin për mënyrën se si u mbyll seanca e shkuar duke shmangur kështu debatin për skandalin McGonigal.
Açka e quajti fashizëm Parlamentar atë që ndodhi në Kuvend.

"Po ndodh fashistizimi i Parlamentit. Në nuk jemi as prokurorë dhe as inkuizitorë por jemi mandatuar të kërkojmë llogari dhe mbyllja e seancës është shkelje e Rregullores së Parlamentit dhe Kushtetutës së Republikës", - mësohet të ketë thënë deputetja demokrate.

EMISIONET