Marrëveshjet mes Erdogan dhe Ramës, media turke "Hyrriet": Presidenti turk premton mbështetje për Shqipërinë

Marrëveshjet mes Erdogan dhe Ramës, media turke "Hyrriet":

Në lidhje me marrëveshjet e nënshkruara sot mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Rexhep Tajip Erdogan në Turqi, kanë shkruar edhe mediat turke. Media e njohur turke “Hyrriet” shkruan se presidenti turk ka premtuar mbështetje për Shqipërinë, në ditë të mira dhe të këqija. Në takim është diskutuar edhe për organizatën FETO, që Erdogan tha se duhet të luftohet me çdo kusht.

Shkrimi i medias turke Hyrriet:

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan bëri deklarata në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama. Erdogan deklaroi se do të vazhdojë të mbështesë popullin e Shqipërisë në kohë të mira apo të këqija, siç ka bërë deri tani. Ai më tej tha: “E njoh ndjeshmërinë e kryeministrit Rama në luftën kundër FETO-s dhe e vlerësoj atë. Ne nuk do të lejojmë që ky rrjet i mbrapshtë, i cili përpiqet me çdo mënyrë dhe metodë të helmojë marrëdhëniet tona, të arrijë qëllimet e tij. Ne shohim se edhe autoritetet janë të vetëdijshme për këtë fakt. Ne do të vazhdojmë luftën tonë kundër organizatës në kuadrin e mirëkuptimit të ndërsjellë”.

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan ka mbajtur një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Turqi, në Kompleksin Presidencial. Duke kujtuar se vitin e kaluar ata përkujtuan 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Turqisë dhe Shqipërisë, Erdogan tha: “Bashkëpunimi ynë i shumëanshëm vazhdon të zhvillohet në bazë të partneritetit strategjik që shpallëm në Ankara me kryeministrin Rama në 2021. Ne rikonfirmuam marrëdhëniet tona me mbledhjen e parë të këshillit tonë, që mbajtëm sot. Konfirmuam edhe një herë vendosmërinë tonë për ta çuar vendin tonë në nivele më të larta. Theksova edhe një herë rëndësinë që Turqia i kushton zhvillimit të Shqipërisë dhe mbështetjen e saj për rritjen e mirëqenies të popullit shqiptar. Ne kemi forcuar më tej bazën kontraktuale të bashkëpunimit tonë me marrëveshjet e nënshkruara. Kemi rritur volumin e tregtisë në nivelin 1 miliardë dollarë. Ne kemi vendosur objektivin tonë të ri 2 miliardë dollar”.

“Ndërtuam spitalin e Fierit në kohë rekord për 3 muaj”

Presidenti Erdogan tha se Turqia është një nga 5 investitorët më të mëdhenj në Shqipëri. “Turqia është ndër 5 investitorët e huaj më të mëdhenj në Shqipëri me investime që arrijnë në 3.5 miliardë dollarë. Më shumë se 600 kompani turke ofrojnë punësim për më shumë se 15 mijë qytetarë shqiptarë. Shteti turk ofron mbështetje për ekonominë e vendit. Ne do të vazhdojmë të punojmë për të rritur investimet tona të ndërsjellta dhe për të zhvilluar më tej lidhjet midis rretheve tona të biznesit. Mbështetja jonë për projektet për zhvillimin e Shqipërisë nëpërmjet TIKA-s do të vazhdojë. Marrëveshja e sapo nënshkruar për statusin e Zyrës së Koordinimit të TIKA-s në Tiranë do të lehtësojë biznesin në këtë fushë, do të forcojë unitetin tonë. Në konferencën për shtyp që mbajtëm këtu me kryeministrin Rama në janar 2021, dhamë më të mirën. Premtuam se për 3 muaj do ndërtonim spital në Shqipëri. Edhe me zotin Rama kemi vënë bast për këtë çështje. Falë Zotit e mbajtëm premtimin dhe në kohë rekord, për 3 muaj. Spitalin e miqësisë ne Fier e ndërtuam në një kohë të shkurtër. Ne do të vazhdojmë ta drejtojmë së bashku këtë spital, ku shërohen pacientë nga të gjitha trevat e Shqipërisë”, tha Erdogan.

“FETO nuk do të realizojë asesi qëllimet e saj”

Erdogan vuri në dukje se Turqia do të vazhdojë të qëndrojë gjithmonë në krah të Shqipërisë dhe tha: “Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë popullit shqiptar në kohë të mira apo të këqija, siç kemi bërë deri tani. Ai e di ndjeshmërinë e kryeministrit për luftën kundër FETO-s dhe e vlerëson. Ai bën gjithçka për të helmuar marrëdhëniet tona. Ne nuk do ta lejojmë këtë rrjet të mbrapshtë, i cili përpiqet me çdo mënyrë dhe metodë, të arrijë qëllimin e tij. Shohim që edhe autoritetet shqiptare janë të vetëdijshme për këtë fakt. Ne do të vazhdojmë luftën kundër organizatës në kuadër të mirëkuptimit reciprok. I jemi mirënjohës Kryeministrit për kontributin e tij në aktivitetet e Fondacionit Turk Maarif, i cili aktualisht ofron shërbime arsimore për 2 mijë studentë. Në të ardhmen besojmë se kjo mbështetje do të vazhdojë. Me kryeministrin shkëmbyem ide për zhvillimet në rajonin tonë dhe në botë. Turqia dhe Shqipëria janë dy aleatë të NATO-s, që kontribuojnë në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkan. Ne do të intensifikojmë dialogun tonë me Shqipërinë në Ballkan. Ne duam gjithashtu të thellojmë bashkëpunimin e ngushtë në industrinë e mbrojtjes dhe në fushën ushtarake. Marrëveshja kornizë ushtarake e sapo nënshkruar është manifestimi më konkret i këtij vullneti. Ne e përgëzojmë Shqipërinë për përfundimin me sukses të anëtarësimit të përkohshëm në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për periudhën 2022-2023”, tha ai.

​Rama: Spitali në Fier, investimi më i rëndësishëm i bërë nga Turqia në Shqipëri

Fjala e kryeministrit shqiptar Edi Rama:

Faleminderit për fjalët tuaja të ngrohta. Zoti President, ne nuk kemi vënë bast për spitalin. Ne lejojmë pretendimet vetëm në internet. Në fakt, thashë se nuk mund të bëja një bast. Por ne e dimë këtë. Premtimi u mbajt. Ai spital është një investim i rëndësishëm i bërë nga Turqia. Shqiptarët nuk mund të harrojnë 3 gjëra të rëndësishme. Para së gjithash, falë jush dhe qeverisë suaj, Kosova u njoh si republikë e pavarur. Është njohur nga ju pak minuta pas shpalljes së pavarësisë. Ju ishit personi i parë që më kontaktuat pas tërmetit të madh. Dhe ju thatë “Sa të mbijetojë Turqia, Shqipëria nuk është e vetme” dhe menjëherë nisët punën për ndërtimin e 500 banesave. Së treti, Shqipëria dhe populli shqiptar, së bashku me popujt e tjerë të Ballkanit Perëndimor, ndiheshin si peshku pa ujë. Sidomos kur bota u trondit nga koronavirusi. Siç e pamë në ekranet televizive, në Evropë kishin filluar vaksinimet. Po të mos ishte Turqia dhe të mos ishe ti, kushedi sa njerëz do të kishin humbur jetën. Këto janë tre momente të rëndësishme për ne. Këto janë momentet kur Shqipëria luftoi mes jetës dhe vdekjes”, tha Rama.

“Turqia është një aktor politik i domosdoshëm”

Kryeministri shqiptar Edi Rama kujtoi se Turqia është një aktor politik tepër i rëndësishëm për Shqipërinë. Ai tha se spitali në Fier u krijua në kohë rekord. Rama deklaroi se presidenti turk Erdogan ka promovuar gjithmonë ide progresi dhe stabiliteti. “Spitali në Fier u krijua në një kohë rekord. E di që ky nuk është rekordi i vetëm që është thyer. Sot ai spital është i preferuar nga qytetarët shqiptarë. Aty punojnë mjekë shqiptarë dhe turq. Ai përfaqëson një prioritet të transformimit të sistemit tonë shëndetësor. Është e nevojshme të rritet vëllimi tregtar mbi 1 miliard. Duhet të dini se shqiptarët tashmë do të mund të udhëtojnë në Turqi me automjetet e tyre. Zoti President ka qenë gjithmonë i prirur për të promovuar suksesin dhe stabilitetin. Shkëmbyen ide për Ukrainën. E informova se do të zhvillojmë një takim me Zelenskin në ditët në vijim. Në këtë takim është e ftuar edhe Turqia. Ai e pranoi këtë edhe pse kishte një axhendë të ngjeshur. Dua të shpreh dhimbjen tonë për atë që ndodhi në Gaza. Është koha për një armëpushim. Pengjet duhet të lirohen. Turqia është një aktor i domosdoshëm. Është një aktor i rëndësishëm për të garantuar sigurinë e së nesërmes. Është një element i rëndësishëm së bashku me Arabinë, Katarin, OKB-në dhe Egjiptin. Ne mbështesim zgjidhjen me dy shtete, por kjo zgjidhje duhet të ketë edhe garanci. Mund të jepet një garanci përsa i përket sigurisë. Falenderoj zotin President. Dëshiroj të falënderoj Ministrin e Punëve të Jashtme që na vizitoi. Ai ka qenë gjithmonë miku ynë”, tha Rama./Hyrriet – Balkanweb/

EMISIONET