Sekuestrohen 48 kg kanabis në Lezhë, pranga transportuesit

Sekuestrohen 48 kg kanabis në Lezhë, pranga transportuesit

Finalizohet operacioni policor i koduar "Gurra", për goditjen e një rasti të tentativës për të shitur lëndë narkotike kanabis.      

Sekuestrohen rreth 48.5 kilogramë lëndë narkotike kanabis në Lezhë. Lënda narkotike e ndarë në 12 pako gati për shitje po transportohej me makinë nga një 28-vjeçar i cili u arrestua në flagrancë.

"Shërbimet e Forcës së Posaçme “Shqiponja” dhe strukturat operacionale të DVP Lezhë, në vijim të operacioneve për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, pas administrimit të menjëhershëm të informacioneve të siguruara nga inteligjenca informative, për një rast të transportimit të një sasie lënde narkotike cannabis sativa, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Gurra", në kuadër të të cilit u kap në lagjen “Gurra”, në qytetin e Lezhës, dhe u arrestua shtetasi Elton Qarku, 28 vjeç, banues në Ungrej, Lezhë". 

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin që drejtonte 28-vjeçari, shërbimet e Policisë gjetën 12 paketime me lëndë të dyshuar narkotike cannabis sativa, me peshë totale rreth 48.5 kilogramë.

Sekuestrohen 48 kg kanabis në Lezhë, pranga transportuesit

Nga veprimet hetimore dyshohet se lënda narkotike po transportohej me qëllim shitjen. 

Lënda narkotike u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, së bashku me automjetin dhe celularin e të arrestuarit.  

Vijojnë veprimet hetimore për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të tjerë të përfshirë në të. 

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Lezhë, për veprime të metejshme, për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Sekuestrohen 48 kg kanabis në Lezhë, pranga transportuesit

lezhe arrestime kanabis

EMISIONET