Nga Lapsi.al te Qyno, tre gjyqtarët e Lartë që rrëzuan veten në 3 vite

Nga Lapsi.al te Qyno, tre gjyqtarët e Lartë që rrëzuan veten

SPAK-u kercenoje tre gjyqtaret e Gjykates se Larte per gazetarin Qyno.

Tre gjyqtaret e Gjykates se Larte, Ilir Panda, Sander Simoni dhe Sokol Binaj vendosen te lene ne fuqi gjithe paligjshmerit e kryera nga gjyqtaret e dy shkalleve te gjyqesorit per rastin e gazetarit Elton Qyno! Kete vendim, tre gjyqtaret e dhane duke kundershtuar edhe veten, pra vendimin e tyre te dhjetori 2021 per rastin “Lapsi”!

Nje nga arsyet e reformes ne drejtesi, ishte edhe unifikimi i vendimeve te Gjykates se Larte, per te mos dhene dy vendime apo tre, te ndryshme, per te njejtin rast! Keshtu qe vendimi i Simonit, Pandes dhe Binajt nuk ndryshoje asgje nga para reformes, pra dy standarte per te njejtin objekt!

Po kush i shtyu keta gjyqtare te kafshojne gjuhen e tyre dhe te dalin kunder vendimit te firmosur nga vet ata ne dhjetori te 2021!???

Per cfare u frikesuan gjyqtaret qe vendosen pro SPAK-ut ne kundershtim te cdo parimi te se drejtes se gazetareve!??

Cfare probleme kane keta gjyqtare ne jeten, punen apo pasurine e tyre, kush i shantazhoje???

Per mua, e thjeshte fare, ata u KERCENUAN direkt nga Altin Dumani, kreu i SPAK-ut! Si mund te Ju kercenoje nje prokuror si Dumani qe ka marr shtepine dhurate nga nje fondacion kishtar!!!????

Jane kercenuar per shkak te pasurise, pronave ne emer te tyre apo te afermeve, parave qe kane ne lllogari apo edhe komunikimeve me individ te ndryshem gjate kohes qe ushtrojne detyren!

Per te qene i ndershem, voten e Ilir Pandes pro SPAK-ut e prisja! Pasi per mua eshte nje gjyqtare politike ne ate pozite, ish-avokat dhe anetare bordi ne disa Universitete private duke perdorur pozite e gjyqtarit te Gjykates se Larte! Nje gjyqtar pa dinjitet, i pa lexuar, frikacak qe Nuk i eshte nenshtruar vetingut dhe normalishte Qe Eshte i kercenueshem dhe shantazhohet lehte per te dhene vendime ne favor te paligjshmerise, e duke cenuar rende punen e gazetarit!

Por per voten e gjyqtarit Sander Simoni Nuk e prisja kurr! Nuk arrije ta kuptoje edhe sot nga kush ka frike ai!?? Cfare ka bere Qe u kercenua duke shkel fjalen (vendimin) e tij! Jam i zhgenjyer dhe me vjen shume keq ku paska perfunduar edhe ai, duke u bere pjese e llumit dhe favoreve per te dhene drejtesi me dy standarte! Nuk paska ate guximin Qe kishte dikur ti thoshte JO paligjshmerise!

Mos ndoshta te kercenuan per V.Pjetrin??? Sikur e kalove ate fortune!???Por jo Vetem kaq, Sander Simoni paske harruar vendimin ndaj SHEKULLIT ne 2006 te firmosur nga ti dhe 4 gjyqtare te tjere, ku ne asnje rast Nuk thoshit Atehere te kontrollohen burimet e gazetareve, e te njejtin qendrimit ke mbajt Edhe te rasti “Lapsi”, por te kolegu Qyno e ndryshove!!!!

E nga ana tjeter une e kuptoje gjyqtarin Sokol Binaj se ka bashkshorten kancelare te SPAK-ut dhe normalishte do te degjoje gruan per te plotesuar deshiren e Altin Dumanit! Pra reforma ne drejtesi solli kete slogan, cfare kerkon gruaja per interes dhe deshira te Altin Dumanit, i miraton burri (Sokol Binaj) ne Gjykaten e Larte!

Ja pra ku e keni degdisur drejtesine e re! Ju tre gjyqtare te Gjykaten se Larte Qe pranoni paligjshmeri te SPAK-ut, ne kundershtim te vendimit tuaj (lepihet ate Qe keni peshtyre)!

Vendoset kunder vendimit te Gjykates se Strasburgut, e OKB-se e shume institucioneve Qe ngriten zerin per pengmarrjen e kolegut Qyno, terrorizimin e femijeve, kontrollin fizik, makines, baneses, lokalin ku kishte telefonat, sekuestrimin e lodrave te femijeve, kompjuter Pune etj etj!

Kjo drejtësi nuk i duhet askujt!

EMISIONET