Lista e plotë/ Çmimet "MTV VMA 2023", Taylor Swift pranë një rekordi të ri

Lista e plotë/ Çmimet "MTV VMA 2023", Taylor Swift

Taylor Swift kryeson në nominimet e këtij viti në MTV Video Music Awards. Plot tetë nominime për videot e saj, të ndjekura nga gjashtë për videot e SZA.

Taylor Swift kryeson në nominimet e këtij viti në MTV Video Music Awards. Plot tetë nominime për videot e saj, të ndjekura nga gjashtë për videot e SZA.

Por lista vijon edhe me gjashtë artistë të tjerë me pesë nominime: Doja Cat, Olivia Rodrigo, Kim Petras, Miley Cyrus, Nicki Minaj dhe Sam Smith. Tre artistë kanë nga katër nominime: Diddy, Blackpink dhe Shakira.

Swift ka mundësi të vendosë një rekord të ri për fitoret për videon e vitit, nëse ajo e merr për herë të katërt për “Anti-Hero”.

Swift ishte e para interpretuese që fitoi tri herë videon e vitit për “All Too Well”.

Më poshtë janë disa nga kategoritë e vitit dhe kandidatët për të fituar:

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MTV (@mtv)

Video e vitit

Doja Cat – “Attention”

Miley Cyrus – “Flowers”

Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Olivia Rodrigo – “Vampire”

Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Artisti i vitit

Beyoncé

Doja Cat

Karol G

Nicki Minaj

Shakira

Taylor Swift

Kënga e vitit

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “Vampire”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

Sam Smith & Kim Petras – “Unholy”

Steve Lacy – “Bad Habit”

SZA – “Kill Bill”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Artisti i ri më i mirë

GloRilla

Ice Spice

Kaliii

Peso Pluma

PinkPantheress

Reneé Rapp

Performanca e vitit

August 2022: Saucy Santana – “Booty”

September 2022: Stephen Sanchez – “Until I Found You”

October 2022: JVKE – “golden hour”

November 2022: Flo Milli – “Conceited”

December 2022: Reneé Rapp – “Colorado”

January 2023: Sam Ryder – “All The Way Over”

February 2023: Armani White – “GOATED”

March 2023: Fletcher – “Becky’s So Hot”

April 2023: Tomorrow X Together – “Sugar Rush Ride”

May 2023: Ice Spice – “Princess Diana”

June 2023: FLO – “Losing You”

July 2023: Lauren Spencer Smith – “That Part”

Bashkëpunimi më i mirë

David Guetta & Bebe Rexha – “I’m Good (Blue)”

Post Malone & Doja Cat – “I Like You (A Happier Song)”

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

KAROL G & Shakira – “TQG”

Metro Boomin ft. The Weeknd, 21 Savage, Diddy – “Creepin’ (Remix)”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

Best Pop

Demi Lovato – “Swine”

Dua Lipa – “Dance the Night”

Ed Sheeran – “Eyes Closed”

Miley Cyrus – “Flowers”

Olivia Rodrigo – “Vampire”

P!NK – “Trustfall”

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Best Hip-Hop

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

DJ Khaled ft. Drake & Lil Baby – “STAYING ALIVE”

GloRilla & Cardi B – “Tomorrow 2”

Lil Uzi Vert – “Just Wanna Rock”

Lil Wayne ft. Swizz Beatz & DMX – “Kant Nobody”

Metro Boomin ft. Future – “Superhero (Heroes and Villains)”

Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Best Rock

Foo Fighters – “The Teacher”

Linkin Park – “Lost (Original Version)”

Red Hot Chili Peppers – “Tippa My Tongue”

Måneskin – “The Loneliest”

Metallica – “Lux Æterna”

Muse – “You Make Me Feel Like It’s Halloween”

Best Alternative

Blink-182 – “Edging”

Boygenius – “The Film”

Fall Out Boy – “Hold Me Like a Grudge”

Lana Del Rey ft. Jon Batiste – “Candy Necklace”

Paramore – “This Is Why”

Thirty Seconds To Mars – “Stuck”

Best Latin

Anitta – “Funk Rave”

Bad Bunny – “Where She Goes”

Eslabon Armado & Peso Pluma – “Ella Baila Sola”

Grupo Frontera & Bad Bunny – “un x100to”

Karol G & Shakira – “TQG”

Rosalía – “Despechá”

Shakira – “Acróstico”

Best R&B

Alicia Keys ft. Lucky Daye – “Stay”

Chlöe ft. Chris Brown – “How Does It Feel”

Metro Boomin ft. The Weeknd, 21 Savage, Diddy – “Creepin’ (Remix)”

SZA – “Shirt”

Toosii – “Favorite Song”

Yung Bleu & Nicki Minaj – “Love In The Way”

EMISIONET