Këto janë disa nga gjërat që duhet të bëni pas seksit, për të shmangur rreziqet shëndetësore

Këto janë disa nga gjërat që duhet të bëni pas

Higjena e mirë duhet të jetë gjithmonë rregulli, jo përjashtimi, sidomos pas kontaktit intim, thotë Sherry Ross, një specialiste në Santa Monica, Kaliforni.

“Marrëdhënia mund të jetë mikpritëse për bakteret, çka janë shumë të rrezikshme për” thesarin “e grave”, shtoi specialistja. Ka zakone higjienike që duhet të ndiqni gjithmonë.

Pastrohu me sapun dhe ujë pa aromë

“Lubrifikantët dhe bakteret në gishta, në gojë dhe në rektum mund të rrisin rrezikun e gjetjes së një infeksioni”, thotë Dr Ross, e cila gjithashtu rekomandon larjen e pjesëve intime me sapun pa erë dhe ujë.

Nuk duhet të lahen pjesët e brendshme të vaginës, sepse vagina ka sistemin e saj të brendshëm të pastrimit, kështu që dushet vaginale nuk janë të rëndësishme.

“Duhet të hidratohesh nga një aktivitet i fuqishëm”, shtoi Dr. Nicole Scott, një mami në Universitetin e Indianas. Një dehidrim mund të ndikojë krejtësisht në trupin tuaj, nëse goja juaj është e thatë ose poshtë, ju duhet absolutisht të pini ujë. Për më tepër, një infeksion në fshikëz shmanget në këtë mënyrë.

Hani ushqime të pasura me probiotikë

“Kos, çokollatë e errët, tranguj, çaji Kombucha, ndër të tjera, do të ndihmojnë një shëndët të mirë në pjesën intime femërore”, tha dr. Kelly Kasper nga Universiteti i Indiana.

Duhet ta ktheni në zakon ngrënien e disa prej këtyre ushqimeve në mënyrë që trupi juaj të rimëkëmbë ushqyesit e tij dhe për këtë arsye zvogëlon rrezikun e shfaqjes së një infeksioni.

Pas aktit është e këshillueshme të vishni gjëra të lirshme të tilla si pizhame dhe gjithashtu të rrini pa mbathje për të ajrosur pjesët private. Shmangni të brendshme të najlonit, sepse ato nxisin lagështinë dhe mund të shkaktojnë infeksione, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve dhe Veshkave. .

Disa njerëz shkojnë direkt në banjë, ndërsa të tjerët nuk mendojnë as për këtë. Sipas Dr.Robert Ëool, urinimi ndihmon në eliminimin e baktereve. 

EMISIONET