Jeta e trishtë, groteske e "Zonjës babunë" Julia Pastrana, ngërthyer midis shoqërisë së lartë, shfaqjes së çmendur dhe ekperimenteve

Jeta e trishtë, groteske e "Zonjës babunë" Julia

Për pjesën më të madhe të jetës së saj të shkurtër dhe të trishtuar, Julia Pastrana u denigrua, u ç’humanizua dhe u ekspozua për argëtim dhe përfitim, u shit dhe u ble, u përdor si kavie dhe u ekspozua si mostër. Të gjithë e përdorën fatkobin e saj të keqformimit, duke përfshirë edhe bashkëshortin.

Historia e tmerrshme e krahasimit të njerëzve me ngjyrë me kafshët bëri lajm deri vonë, duke injoruar çdo normë detyruese njerëzore dhe përjashtuar çdo kufizim për përfitim. Jeta e shkurtër e Pastranës ilustroi idenë raciste të degradimit njerëzor.
Julia Pastrana u lind në gusht të vitit 1834 ishte një interpretuese dhe këngëtare gjatë shekullit të 19-të e cila kishte hipertrikozë. Pastrana ishte një grua indigjene nga Meksika në shtetin Sinaloa. Ajo ka lindur me një gjendje gjenetike, hypertrichosis terminalis (ose hypertrichosis lanuginosa e përgjithësuar) fytyra dhe trupi i saj ishin të mbuluara me flokë të drejtë të zinj. Veshët dhe hunda e saj ishin jashtëzakonisht të mëdhenj, dhe dhëmbët e saj gjithashtu ishin të parregullt. Gjendja e fundit u shkaktua nga një sëmundje e rrallë, e padiagnostikuar gjatë jetës së saj, hiperplazia e gingivave, e cila i trashoi buzët dhe mishrat e dhëmbëve.

Ekzistojnë versione të shumta të jetës së hershme të Pastranës. Literatura e prodhuar nga ata që menaxhonin spektaklet e fantazmave, në të cilat ajo shfaqej e përshkruante atë si një fis indian amerikan të quajtur "Root Diggers", anëtarët e të cilit ishin të ngjashëm me majmunët dhe jetonin në shpella. Në këtë version, thuhet se një grua e identifikuar vetëm si zonja Espinosa u rrëmbye nga fisi dhe u mbajt në një shpellë dhe mori me vete Pastranën kur mundi të arratisej. Në një version tjetër, i cili bazohet në fjalët e fshatarëve indigjenë në Ocoroni, Meksikë, Pastrana ishte një vajzë vendase së cilës ata i referoheshin si "grua ujk". Në këtë version, Pastrana jetoi me nënën e saj derisa ajo vdiq, pas së cilës, xhaxhai i saj e shiti atë në cirk. Të dy rrëfimet pretendojnë se, në një moment, ajo jetoi në shtëpinë e Pedro Sanchez, guvernatorit të atëhershëm të Sinaloa, dhe u largua që aty në vitin 1854.

Sipas Ireneo Paz, Francisco Sepúlveda, një zyrtar doganor në Mazatlán, e bleu Pastranën dhe e solli në Shtetet e Bashkuara. Në fillim, Pastrana performoi nën menaxhimin e JË Beach, por në vitin 1854, ajo u arratis me Theodore Lent, duke u martuar me të në Baltimore, Maryland. Lenti mori drejtimin e saj dhe ata bënë turne nëpër SHBA dhe Evropë. Pastrana u reklamua si një hibrid midis një kafshe dhe një njeriu dhe punonte në shfaqje anësore dhe shfaqje fantastike me emrat artistikë "Zonja Babunë", "Gruaja me fytyrë qeni", "Gruaja me flokë", "Gruaja me fytyrë majmuni" , "Gruaja majmun", "Gruaja e ariut" dhe "The nondescript". Gjatë shfaqjeve të saj, ajo demonstroi inteligjencën dhe talentin e saj të spikatur duke kënduar, kërcyer dhe ndërvepruar me publikun.

Gjatë një turneu në Moskë, Pastrana lindi një djalë, me tipare të ngjashme me të sajat. Fëmija mbijetoi vetëm tre ditë, dhe Pastrana vdiq nga komplikimet pas lindjes, pesë ditë më vonë më 25 mars 1860.

Pas vdekjes së Pastranës, Lent ia shiti trupin e saj dhe trupin e djalit të tyre profesorit Sukolov të Universitetit të Moskës, i cili i ruajti ato përgjithmonë. Trupi i saj ishte ruajtur në mënyrë takidermike. Procesi ishte një përzierje e teknikave të taksidermisë dhe kimikateve të balsamimit. Edhe pse përgjithësisht referohet si një "mumje" nga disa autorë, trupi i saj i ruajtur teknikisht nuk ishte një mumje sepse nuk ishte mumifikuar. Trupi i saj ishte i "mbushur", siç theksoi natyralisti dhe taksidermisti i njohur Charles Darëin. Pasi trupat u ruajtën nga Sukolov, Lent e ribleu prej tij dhe filloi t'i ekspozonte në të gjithë Evropën. Lent më vonë gjeti një grua tjetër me tipare të ngjashme, u martua me të dhe ndryshoi emrin e saj nga Marie Bartel në Zenora Pastrana.

Për më shumë se njëqind vjet, trupat e Pastranës dhe djalit të saj u shfaqën në mbarë botën në muze, cirqe dhe parqe argëtimi. Ata u shfaqën në Norvegji në vitin 1921 dhe bënë turne në SHBA deri në vitin 1972. Më vonë atë vit, një turne në Suedi tërhoqi kundërshtime të konsiderueshme publike, duke çuar në tërheqjen e trupave nga publiku. Vandalët hynë në objektin e magazinimit në gusht të vitit 1976 dhe dëmtuan trupin e foshnjës. Mbetjet u konsumuan nga minjtë. Trupi i ruajtur i Julia-s u vodh në vitin 1979, por u ruajt në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Oslo, pasi trupi u raportua në polici por nuk u identifikua. Ai u identifikua në vitin 1990 dhe për shumë vite pushoi në një arkivol të mbyllur në Departamentin e Anatomisë, Universiteti i Oslos. Në vitin 1994, Senati i Norvegjisë rekomandoi varrosjen e eshtrave të saj, por Ministri i Shkencave vendosi t'i mbante ato, në mënyrë që shkencëtarët të mund të kryenin kërkime. Kërkohej një leje e posaçme për të pasur akses në eshtrat e saj.

Më 2 gusht 2012, u raportua në Aftenposten se Pastrana më në fund do të varrosej në Meksikë në një datë të pacaktuar. Në shkurt 2013, me ndihmën e guvernatorit të shtetit Sinaloa, Mario López Valdez , artistes vizuale me bazë në Nju Jork, Laura Anderson Barbata, autoriteteve norvegjeze dhe të tjerëve, trupi iu dorëzua qeverisë së Sinaloa dhe varrimi i saj ishte planifikuar. Qindra njerëz morën pjesë në funeralin e saj katolik dhe eshtrat u varrosën në një varrezë në Sinaloa de Leyva, një qytet pranë vendlindjes së saj. Regjisorja Eva Aridjis filmoi varrimin për dokumentarin e saj artistik "Chuy, The Wolf Man", një portret i një familjeje moderne meksikane të lindur me hipertrikozë.

albert vataj julia pastrana babunë

EMISIONET