Zelensky propozon mbajtjen e një samiti për paqen në Kiev këtë korrik

Zelensky propozon mbajtjen e një samiti për paqen në Kiev

Presidenti Volodymyr Zelensky propozoi mbajtjen e Samitit të Formulës së Paqes në korrik, një kohë “simbolike” kur Ukraina do të shënojë 500 ditë mbrojtje kundër pushtimit të plotë të Rusisë.

Duke folur në një samit të quajtur “Drejt një bote paqësore, të qëndrueshme dhe të begatë”, ku morën pjesë vendet e G7 dhe aleatët e tjerë, duke përfshirë Korenë e Jugut, Brazilin dhe Australinë, Zelensky u bëri ftesa të gjitha palëve që janë “të vendosura për t’i dhënë fund kësaj lufte. .”

“Edhe nëse jemi të ndarë nga distanca, ne nuk jemi të ndarë nga mirëkuptimi i përbashkët,” tha Zelensky.

“Do të mbroheni nëse do t’ju thyhej shtëpia, nëse armiku do të vinte në portën tuaj dhe do t’i dëbonte fëmijët tuaj, nuk do t’i dorëzoheshit kolonizatorëve, do të bashkonit gjithë botën, do të luftonit, siç po luftojmë ne”, shtoi ai.

Mbetet shumë e paqartë në lidhje me samitin, duke përfshirë vendin ku Zelensky parashikon të mbahet kjo ngjarje.

Në fund të vitit të kaluar, Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha se Ukraina po kërkonte të mbante një samit të ngjashëm paqeje me përfshirjen e OKB-së deri në fund të shkurtit 2023 dhe ai propozoi që vendi të ishte selia e Kombeve të Bashkuara.

Samiti i paqes që përmendi Kuleba, megjithatë, nuk përfundoi duke u zhvilluar.

Zelensky theksoi se çdo pikë e Formulës së Paqes të Ukrainës, të cilën ai e prezantoi në nëntor gjatë Samitit të G20, bazohet në rezolutat e OKB-së.

Formula e paqes prej 10 pikash, e mbështetur nga shumë aleatë perëndimorë, përfshin rivendosjen e integritetit territorial të Ukrainës, një tërheqje të plotë të trupave ruse nga Ukraina dhe ndëshkimin e atyre që janë përgjegjës për krimet e luftës.

Ndërsa iu drejtua udhëheqësve të G7 më parë më 21 maj, Zelensky, i cili erdhi në Hiroshima pasi iu drejtua Ligës Arabe në Arabinë Saudite, tha se Ukraina tani “po bën gjithçka” për të fituar mbështetje për formulën e paqes në Ukrainë.

“Ne po bëjmë gjithçka për të bashkuar të gjithë botën rreth formulës së paqes, rreth samitit të paqes, i cili do t’i japë shtysë zbatimit të formulës”, tha Zelensky.

EMISIONET