Ukraina feston lirimin e mbi 200 robërve në shkëmbim të befasishëm me Rusinë

Ukraina feston lirimin e mbi 200 robërve në shkëmbim të

Ukraina ka festuar lirimin e më shumë se 200 qytetarëve të saj nga robëria ruse , përfshirë luftëtarët që drejtuan mbrojtjen e fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol.

Ky ishte shkëmbimi më i madh i të burgosurve që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt, dhe erdhi si befasi gjatë një jave në të cilën Kremlini ngriti sërish aksionet në Ukrainë, duke premtuar se do të mbajë "referendume" të rreme për të aneksuar territorin ukrainas dhe duke kërcënuar me sulme bërthamore.

“Kemi liruar nga robëria 215 njerëz tanë, prej të cilëve 124 janë oficerë. Nga ata që kemi liruar, 108 janë luftëtarë të Azov”, tha Andriy Yermak, shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Të tjerët të liruar nga Rusia përfshinin roje kufitare dhe policë ukrainas, tha Zelensky. Moska gjithashtu liroi 10 të huaj, duke përfshirë pesë britanikë dhe dy amerikanë.

Në këmbim, Ukraina liroi 55 ushtarë rusë të kapur, si dhe ish-deputetin ukrainas Viktor Medvedchuk, një aleat i Vladimir Putin i akuzuar nga Ukraina për tradhti të lartë.

Shkëmbimi erdhi pas ndërmjetësimit të Turqisë, me negociatat e kryera në fshehtësi të rreptë.

“Ne e dinim që negociatat ishin në vazhdim, por nuk i dinim detajet. Natyrisht ishte një surprizë që komandantët u liruan, "tha Tetiana Kharko, motra e Serhii Volynskyi, një komandant ukrainas detar që mori pjesë në mbrojtjen e Azovstal, bastisja e fundit e forcave ukrainase në qytetin jugor të Mariupolit në Rusi.

Mbrojtësit e Azovstal u dorëzuan në maj pas një rrethimi të gjatë . Ata kishin refuzuar të dorëzoheshin për javë të tëra, pavarësisht se municioni i kishte mbaruar dhe me shumë të plagosur në tunelet nëntokësore të uzinës së madhe Azovstal. Që atëherë ata janë mbajtur në robëri ruse.

EMISIONET