Sulmuan stacionin e policisë, 4 të vrarë në Kenia

Sulmuan stacionin e policisë, 4 të vrarë në Kenia

Policia keniane qëlloi për vdekje katër persona pasi demonstronin kundër pasigurisë dhe sulmuan një stacion policie në Kenian perëndimore.

Tre oficerë policie u plagosën në kaos kur protestuesit u përpoqën të pushtonin stacionin e policisë në Isebania, një qytet në qarkun Migori, tha komandanti i policisë së qarkut Mark Wanjala.

Protestuesit, të zemëruar për pasigurinë në kufirin midis Kenias dhe Tanzanisë, u përpoqën t’i vënë zjarrin stacionit të policisë, tha Wanjala.

Ai tha se grupi ishte i armatosur me gurë dhe armë të tjera të papërpunuara kur sulmuan stacionin, duke përfshirë policinë në beteja që i detyruan oficerët të përdornin plumba të vërtetë.

Protestuesit u përpoqën të lironin të dyshuarit në paraburgim policor dhe shënjestruan gjithashtu armaturën, tha Wanjala.

Ai tha se trazirat filluan kur një grup protestuesish sulmuan stacionin duke mbajtur trupin e një biznesmeni vendas të vrarë nga grabitësit rreth një javë më parë.

Ishte hera e dytë që stacioni u sulmua këtë muaj.

Më 20 maj, të paktën 12 oficerë policie u plagosën kur një grup protestuesish bastisën stacionin në kufirin Kenia-Tanzani.

EMISIONET