Të paktën 1 i vrarë dhe 4 të plagosur nga bombardimet në rajonin Belgorod të Rusisë

Të paktën 1 i vrarë dhe 4 të plagosur nga bombardimet

Të paktën një person u vra dhe katër të tjerë u plagosën të mërkurën për shkak të bombardimeve në Belgorod të Rusisë , tha guvernatori i rajonit.

“Fshati Gorkovsky i rrethit Grayvoronsky ra nën zjarr nga Forcat e Armatosura të Ukrainës. Pesë predha shpërthyen në qendër të fshatit, pranë shkollës. Gjëja më e keqe ndodhi: një person vdiq … Katër persona të tjerë u plagosën.” Guvernatori i Belgorodit Vyacheslav Gladkov tha në Telegram.

Gladkov tha se të katër të lënduarit janë dërguar me urgjencë në spitale, duke shtuar se tre nga të lënduarit kanë marrë plagë nga predha, ndërsa tjetri ka kontuzion.

Autoritetet ukrainase nuk kanë komentuar ende për granatimet.

Ukraina thuhet se ka lëshuar një seri sulmesh në rajonet kufitare të Rusisë muajt e fundit, veçanërisht në Bryansk dhe Belgorod, të cilat u goditën me dronë dhe artileri dhe u sulmuan nga grupet paraushtarake.

EMISIONET