Sot zhvillohet takimi i G7-ës, pritet të marrë pjesë edhe presidenti ukrainas

Sot zhvillohet takimi i G7-ës, pritet të marrë pjesë edhe

Udhëheqësit e G7-ës po zhvillojnë takimet e tyre të para zyrtare, ndërsa samiti i Hiroshimës është gati të fillojë me ritëm të plotë.

Mëngjesin e sotëm udhëheqësit vendosën kurora në memorialin e paqes në Hiroshima, në nderim të viktimave të sulmit me bombë atomike të Luftës së Dytë Botërore.

Kryeministri japonez Fumio Kishida i mirëpriti vizitorët. Ai ka kërkuar që bisedimet për çarmatimin bërthamor të jenë në krye të axhendës këtë fundjavë.

Por pushtimi rus i Ukrainës dhe lufta e vazhdueshme mbetet tema dominuese.

Ka raportime se Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky mund të marrë pjesë personalisht në samit të dielën – por kjo nuk është konfirmuar.

Dhe SHBA, Britania e Madhe dhe BE-ja kanë shënuar të gjitha sanksione në rritje ndaj Rusisë.

Marrëdhëniet me Kinën do të jenë gjithashtu një temë kyçe, pasi udhëheqësit e G7-ës kërkojnë të sigurojnë një “rajon të lirë dhe të hapur Indo-Paqësor”.

Ashtu si me samitet e mëparshme të G7, protestuesit që kundërshtojnë grupin janë mbledhur, me shumë që brohoritën parulla kundër luftës pranë liderëve këtë mëngjes.

EMISIONET