SHBA zbulon arsenalin e saj bërthamor dhe i bën thirrje Rusisë të bëjë të njëjtën gjë

SHBA zbulon arsenalin e saj bërthamor dhe i bën thirrje Rusisë

Departamenti Amerikan i Shtetit zbuloi të hënën madhësinë e arsenalit bërthamor të SHBA-së, duke shpjeguar se çfarë do të thotë të vazhdohet të respektohet traktati i ri i çarmatimit bërthamor START dhe duke i kërkuar Rusisë, e cila pezulloi pjesëmarrjen e saj në të në fillim të këtij viti, të bëjë të njëjtën gjë.

Që nga 1 marsi, amerikanët kishin vendosur gjithsej 662 raketa balistike ndërkontinentale. Ky numër përfshin raketa që mbajnë nëndetëse dhe bombardues strategjikë me 1419 koka bërthamore, si dhe 800 lëshues, sipas një njoftimi për shtyp të Departamentit të Shtetit.

“SHBA-ja i bën thirrje Rusisë që të respektojë detyrimet e saj ligjore dhe të respektojë plotësisht traktatin e ri START dhe masat e stabilizimit, transparencës dhe verifikimit që përmban ai”, thuhet në deklaratë.

Rusia e pezulloi anëtarësimin e saj në traktat në shkurt në shenjë hakmarrjeje për ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën.

Vendimi i saj u dënua ashpër nga qeveritë perëndimore.

Traktati i Ri START, i nënshkruar në vitin 2010, është marrëveshja e fundit dypalëshe për çarmatimin bërthamor midis rusëve dhe amerikanëve.

Moska kishte njoftuar tashmë në fillim të gushtit se kishte pezulluar inspektimet e planifikuara të objekteve të saj ushtarake.

START i ri kufizoi arsenalet bërthamore të dy shteteve, më të mëdhenjtë në botë, në një maksimum prej 1550 koka bërthamore të vendosura secila, me fjalë të tjera duke i reduktuar ato me afro 30 për qind në krahasim me vitin 2002, kur u ra dakord për kufijtë e mëparshëm.

Ai gjithashtu kufizoi numrin e lëshuesve dhe bombarduesve strategjikë në një maksimum prej 800.

Traktati parashikonte verifikime të arsenaleve, reciprokisht.

Inspektimet janë pezulluar për shkak të pandemisë së Covid 19.

Qeveria e presidentit aktual amerikan Joe Biden bëri një përpjekje për të rifilluar, por më kot.

rusia shba armët bërthamore

EMISIONET