Sekuestrohen 1 miliard dollarë fallso në Turqi, zbulohet destinacioni i tyre

Sekuestrohen 1 miliard dollarë fallso në Turqi, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë kapën 1 miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona. Mes të arrestuarve ishte një shtetas nga Gana dhe tre suedezë, tha të premten zyra e guvernatorit.

Forcat e xhandarmërisë i gjurmuan të dyshuarit në një hapësirë ​​magazinimi në lagjen Kagithane të Stambollit, ku ata sekuestruan kartëmonedha të rreme prej 100 dollarësh të destinuara për t’u dërguar në vendet afrikane, tha zyra.

Shtëpitë e të dyshuarve janë kontrolluar dhe paratë dhe stolitë e tyre janë konfiskuar, shkruan Reuters.

U njoftuan konsullatat suedeze dhe ganeze. Transporti i falsifikimit ishte më i madhi në historinë e Turqisë, tha zyra e guvernatorit.

EMISIONET