Rreth 4,300 familje të prekura nga përmbytjet në Tajlandë

Rreth 4,300 familje të prekura nga përmbytjet në Tajlandë

Rreth 4,300 familje në Sukhothai janë goditur nga përmbytjet pasi lumi Yom doli nga shtrati .

Zëvendëskryeministri Somsak Thepsuthin u tha gazetarëve se nga përmbytjet u dëmtuan 20,300 hektarë orizi.

Më shumë shi parashikohet këtë javë për Sukhothai, ku vendasit po forcojnë mbrojtjen nga përmbytjet.

Lumi i fryrë Yom doli nga shtrati në rrethin Muang të hënën pas një fundjave me shi të dendur.

Somsak tha se shkalla e rrjedhës së lumit ishte rritur në 400 metra kub në sekondë.

Banorët u zgjuan nga përmbytjet në orët e para të së hënës dhe u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre në një zonë më të lartë.

Zyrtarët qeveritarë kishin ndërtuar barrierat për të penguar rrjedhjen e  lumit vetëm dy muaj më parë. Megjithatë, rryma në rritje depërtoi dhe përmbyti shtëpitë në rrethin Muang dhe zona të tjera të provincës.

Autostrada 1056 në provincë është gjithashtu e përmbytur dhe e pakalueshme në disa zona, sipas Departamentit të Autostradave.

Somsak tha se dëmet nuk ishin rritur ende në nivelet e parë gjatë përmbytjes së vitit 2011. Ai tha se qeveria e kupton nevojën për plane afatgjata të menaxhimit të ujit për të zgjidhur problemin e përmbytjeve vjetore.

EMISIONET