Pas trazirave me Wagnerin, Putini rrit pagat ushtarake me 10.5%

Pas trazirave me Wagnerin, Putini rrit pagat ushtarake me 10.5%

Qeveria ruse do të rrisë me 10.5% pagat e atyre që shërbejnë në ushtri duke filluar nga 1 tetori, sipas dekretit përkatës të publikuar sot në faqen e qeverisë.

Vendimi vjen disa ditë pas rebelimit të grupit mercenar Wagner, i cili për një kohë të shkurtër mori kontrollin e qytetit të Rostov- on-Don në Rusinë jugore, ndërsa njerëzit e tij marshuan drejt Moskës, për të cilin tha se i udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin ishte një protestë kundër paaftësisë dhe korrupsioni që mbizotëron në radhët e oficerëve të lartë.

Ngjarjet e kësaj fundjave konfirmuan se fati i regjimit të Putinit do të vendoset në radhë të parë jo nga komplotet brenda elitës ruse, por nga ajo që ndodh në fushën e betejës në Ukrainë.

 Nëse ushtria ruse mund të mbajë linjën e saj ekzistuese, Putini do të pretendojë fitoren kundër asaj që ai e ka portretizuar me sukses për popullin rus si një përpjekje e bashkuar perëndimore për të shkatërruar Rusinë.

Nëse ukrainasit shpërthejnë, atëherë Putini mund të detyrohet të japë dorëheqjen, por ai gjithashtu mund të përshkallëzohet drejt luftës bërthamore.

Ndoshta efekti më i rrezikshëm i goditjes ndaj prestigjit të Putinit nga revolta e Wagnerit mund të jetë se edhe pa një fitore të Ukrainës, ai do të ndihet i detyruar të rivendosë imazhin e tij të forcës duke u hakmarrë drejtpërdrejt kundër perëndimit për mbështetjen e Ukrainës. Në atë rast, rreziqet për regjimin e Putinit do të eklipsohen nga ato për njerëzimin në përgjithësi.

EMISIONET