Lisbonë, presidenti brazilian Lula sfidohet brenda dhe jashtë Parlamentit

Lisbonë, presidenti brazilian Lula sfidohet brenda dhe jashtë

Protestat në Lisbonë për vizitën e presidentit brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, i ftuar për të folur në festimet e 49-vjetorit të Revolucionit të Karafilit.

Jashtë Parlamentit, Lula u prit me thirrje dhe pankarta proteste nga aktivistët e Chega-s, e djathta ekstreme portugeze, simpatizantë të ish-kreut të shtetit Jair Bolsonaro.

Udhëheqësi i Amerikës së Jugut u sfidua gjithashtu teksa mbante fjalimin e tij në sallën e parlamentit.

Një grup deputetësh nga lëvizja e udhëhequr nga André Ventura u ngritën dhe filluan të bëjnë zhurmë duke përplasur duart në stola, duke shfaqur flamurin ukrainas, si dhe pankarta ku shkruhej:

"Mjaft korrupsionit" dhe "Vendi për hajdutët është burgu".

protesta

EMISIONET