Kina pranon se ka një tullumbace të dytë mbi Amerikën Latine

Kina pranon se ka një tullumbace të dytë mbi Amerikën Latine

Kinezishtja është gjithashtu balona e dytë kineze e vërejtur mbi Amerikën Latine të premten, pasi Pekini konfirmoi se ishte menduar për përdorim civil.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mao Ning pretendoi se balona kishte ndryshuar drejtim pasi shpërtheu jashtë kursit. Një balonë e ngjashme u rrëzua nga avionët luftarakë amerikanë në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën, mes pretendimeve se po përdorej për spiunazh.

Kina ka mohuar akuzat për spiunazh, duke thënë se balona po përdorej për qëllime meteorologjike. Incidenti shkaktoi një grindje të fortë diplomatike midis Uashingtonit dhe Pekinit. Të premten, një ditë para se balona të rrëzohej nga avionët luftarakë, zyrtarët ushtarakë amerikanë thanë se një balonë e dytë kineze ishte parë mbi Amerikën Latine.

Sot, Kina pranoi se një tullumbace kishte ' hyrë aksidentalisht në hapësirën ajrore të Amerikës Latine dhe Karaibeve' .Sipas Ministrisë së Jashtme kineze, balona e dytë kishte devijuar larg nga rruga e synuar për shkak të manovrimit të kufizuar dhe kushteve të motit. Zëdhënësi i ministrisë këmbënguli se droni po përdorej për teste fluturimi, duke shtuar se Kina është një vend përgjegjës që respekton rreptësisht ligjin ndërkombëtar.

Gjatë fundjavës, Forcat Ajrore Kolumbiane njoftuan se një objekt me karakteristika të ngjashme me ato të një baloni u vu re më 3 shkurt në hapësirën ajrore në një lartësi prej më shumë se 55,000 këmbë. Vendi e ndoqi balonën derisa u largua nga hapësira ajrore, duke theksuar se nuk përbënte kërcënim për sigurinë kombëtare.

Ndërkohë, zhytësit e marinës amerikane vazhdojnë të punojnë për të rikuperuar rrënojat e balonës së rrëzuar. Presidenti i SHBA Joe Biden dha miratimin për rrëzimin e balonës. Autoritetet amerikane besojnë se balona është përdorur për të monitoruar vendet e ndjeshme ushtarake.

EMISIONET