Kaos dhe shtytje në një qendër tregtare në Dubai për një iphone15

Kaos dhe shtytje në një qendër tregtare në Dubai për

Mijëra super fansa të Apple vërshuan dje, të premten, në dyqanet që shesin produktet e kompanisë, për të qenë ndër të parët që do të blejnë modelin e ri të iPhone.

Megjithatë, pritjet e gjata në radhët e mëdha që u krijuan dhe ankthi i konsumatorëve për t’u larguar duarbosh rezultuan në tensione në disa pjesë të botës, siç mund të shihet në videot që bëjnë xhiron e internetit. Një shembull tipik janë imazhet që u bënë virale nga Dubai Mall në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Videot e postuara në mediat sociale tregojnë njerëz që presin në radhë të mëdha jashtë dyqanit të Apple, me turmën që shtrihet deri te shkallët lëvizëse. Disa pamje tregojnë fansat e Apple duke vrapuar për të shkuar në dyqan më shpejt apo edhe duke u shtyrë nga turma, duke kërkuar ndërhyrjen e oficerëve të sigurisë për të qetësuar shpirtrat.

Sipas Daily Mail, lëkundjet, paniku dhe shtytjet kanë bërë që disa njerëz të binin në tokë, duke rrezikuar të shkeleshin. Raportimet në rrjetet sociale flisnin për përleshje mes njerëzve në radhë, ndërsa komentuesit thanë se situata në qendrën e madhe tregtare dje ishte shumë më e keqe se vitin e kaluar, e cila pati edhe mbipopullim.

Radhë të gjata u krijuan natyrshëm në qytetet e tjera të mëdha dje, ditën e parë të lançimit në treg të iPhone 15. Në Londër, Pekin dhe Bangkok, interesi i konsumatorëve ishte sërish i lartë.

Në Indi, klientët e shqetësuar të Apple kanë zëne radhe që nga ora 3 e mëngjesit jashtë dyqaneve në Mumbai dhe Delhi.

Kujtohet se prezantimi i iPhone 15 dhe produkteve të tjera të Apple një javë më parë shkaktoi – kryesisht – reagime të vakëta nga publiku në rrjetet sociale, të cilët duket se kanë pritur ndryshime më revolucionare në modelin e ri dhe ndoshta janë zhgënjyer.

Sidoqoftë, vlen të theksohet se iPhone 15 është mjaft i përmirësuar në krahasim me 14, më miqësor për përdoruesit në disa nga veçoritë e tij individuale, duke ruajtur karakterin dhe elegancën e tij të veçantë, si një objekt i vendosur në mbarë botën si një simbol i statusit dhe dëshirës materialiste.

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-12548489/iPhone-15-goes-sale-Thousands-queue-outside-Apple-Stores-Britain-France-Thailand-pre-orders-delivered-customers-world.html#v-8676962818998844127

EMISIONET