Këngëtari i 350 milionë disqeve feston 80-vjetorin

Këngëtari i 350 milionë disqeve feston 80-vjetorin

Pak më pak se dy vjet më parë, në një postim në Instagram, Julio Iglesias mohoi thashethemet alarmante rreth gjendjes së tij shëndetësore.

Sot, një nga këngëtarët më të suksesshëm latinë në histori, dhe po flasim këtu për më shumë se 350 milionë disqe të shitura, mbush 80 vjeç.

Ka sërish zëra për rënien e tij psiko-fizike, që nga koha e aksidentit të tmerrshëm automobilistik në të cilin u përfshi në moshën 20-vjeçare, që e detyroi jo vetëm të braktiste një karrierë premtuese si portier, por gjithashtu t’i nënshtrohej një rehabilitimi të gjatë dhe shumë të vështirë mbi aftësitë motorike për të shmangur rrezikun për të mos qenë më në gjendje të ecte.

Dhe pikërisht, në ato ditë të pafundme, Iglesias filloi të shkruante tekste këngësh duke mbjellë farat e para të njërës prej karrierave më të jashtëzakonshme që e bëri të famshëm në mbarë botën.

Ai ishte një nga më të shumtët e dëshiruar, një paradigmë e bukurisë mashkullore latine.

I lindur në Madrid, Julio Iglesias la futbollin, studioi anglisht në Kembrixh, shenja e parë e një predispozicioni të rrallë në mësimin e gjuhëve dhe organizimin e karrierës së tij në mënyrë shkencore.

Ai mësoi gjermanisht, anglisht, frëngjisht, italisht, portugalisht, spanjisht, japonisht dhe madje edhe tagalog, gjuhë e folur në Filipine.

Julio Iglesias kishte sharmin e një ”playboy”, i veshur gjithmonë me kostum dhe kravatë, klasik, me atë elegancë paksa të dukshme, dhëmbë shumë të bardhë dhe një buzëqeshje të patëmetë.

Repertori i tij është super melodik, i zhytur në tinguj dhe aranzhime retro dhe me tekste që tregojnë për vuajtjet e dashurisë.

Tani ai është gjysh, por edhe babai i Enrique, një super yll i pop-it ndërkombëtar, me të cilin pati një marrëdhënie të stuhishme, pasi të dy u pajtuan disa vite më parë, pas dekadash heshtjeje të ndërsjellë, dhe kjo falë nipërve.

Dhe tani që ylli Julio mbush 80 vjeç, gjithçka që mund të bëjmë është t’i urojmë që thashethemet për shëndetin e tij të jenë vetëm thashetheme./ a.jor.

EMISIONET