Indi/ Treni i mallrave përplaset me atë të pasagjerëve, 15 të vdekur dhe mbi 50 të plagosur

Indi/ Treni i mallrave përplaset me atë të pasagjerëve, 15

Një tren mallrash u përplas në pjesën e pasme të një treni të palëvizshëm pasagjerësh në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë të hënën, ku si pasojë humbën jetën të paktën 15 persona dhe dhjetëra tjerë u lënduan, ka njoftuar policia, në një aksident për të cilin autoritetet hekurudhore fajësuan shoferin e trenit.

Mediat treguan imazhe të aksidentit, me kontejnerë nga treni i mallrave të shpërndara aty pranë dhe një vagon i pozicionuar vertikalisht, i cili vjen pak më shumë se një vit pasi një gabim sinjalizimi shkaktoi një nga përplasjet më të rënda hekurudhore të Indisë.

15 trupa janë nxjerrë në rrënojat e trenave të përplasur, njoftoi Abhishek Roy, zyrtar i lartë policor në qarkun e Darjeeling, ku edhe ka ndodhur aksidenti hekurudhor.

 

EMISIONET