Historia tragjike pas kësaj fotoje, foshnja që erdhi në jetë në rrënoja e vetmja e mbijetuar nga familja

Historia tragjike pas kësaj fotoje, foshnja që erdhi në

Kjo foto dokumenton tragjedinë e plotë pas tërmetit masiv që tronditi zonën kufitare turko-siriane.

Tregon një foshnje të porsalindur i ardhur në jetë pas tërmetit.

Fotoja është marrë nga një fotograf i agjencisë së lajmeve AFP.

Historia tragjike pas kësaj fotoje, foshnja që erdhi në

Ajo që fëmija nuk e di është se e gjithë familja e saj vdiq nën rrënoja.

Foshnja ishte ende e lidhur me nënën e saj të vdekur nga kordoni i kërthizës kur shpëtimtarët e nxorrën nga rrënojat në qytetin sirian të Janairis.

Babai i tij, tre motrat, vëllai dhe tezja e saj u gjetën të vdekur nga rrënojat.

Shtëpia katërkatëshe e familjes në fshatin Janairis të rajonit të Afrinit është shembur nga tërmeti i fortë të hënën.

Më pas të afërmit kërkuan për familjen e varrosur.

“Dëgjuam një zhurmë dhe gërmuam”, tha Chalil Sawadi, për agjencinë e lajmeve AFP të martën.

 “Pastruam mbeturinat dhe gjetëm këtë të voglen, falë Zotit”.

“Ne premë kordonin e kërthizës dhe kushëriri im e çoi fëmijën në spital”, thotë Sawadi, duke përshkruar shpëtimin.

Foshnja tani po trajtohet në një klinikë në qytetin sirian Afrin.

Atje ajo u vendos në një inkubator ku mori infuzione me vitamina.

 “Ajo u soll me gjymtyrë të ngurtësuara nga i ftohti dhe presioni i gjakut i kishte rënë”, tha mjeku.

"I dhamë ndihmën e parë dhe e ushqyem."

Sipas vlerësimeve të tij, foshnja ka lindur rreth shtatë orë pas tërmetit.

termeti ne siri

EMISIONET