Dy të vdekur nga përmbytjet në veri të Afganistanit

Dy të vdekur nga përmbytjet në veri të Afganistanit

Dy persona duke përfshirë një fëmijë humbën jetën nga përmbytjet që përfshinë rrethin Sozma Qala të provincës Sari Pul të Afganistanit, tha guvernatori i qarkut Mullah Mohammad Hussain.

Shiu i madh shkaktoi një përmbytje të shpejtë në disa pjesë të rrethit Sozma Qala

Përmbytjet shkatërruan gjithashtu qindra hektarë tokë bujqësore në rreth, tha zyrtari, pa dhënë më shumë detaje.

Disa pjesë të Afganistanit, përfshirë kryeqytetin Kabul dhe provincat malore, kanë përjetuar reshje shiu dhe bore gjatë dy ditëve të fundit.

EMISIONET