Blinken thotë se Putini po përdor mungesën e ushqimit si një armë lufte

Blinken thotë se Putini po përdor mungesën e ushqimit si një

Antony Blinken, sekretari amerikan i shtetit, mendon se Rusia tashmë ka dështuar në Ukrainë.

Pasi Shtetet e Bashkuara paralajmëruan me zë të lartë dimrin e kaluar se Rusia do të pushtonte Ukrainën fqinje, Blinken, së bashku me presidentin Joe Biden, kanë kaluar muajt e fundit duke sanksionuar rëndë Rusinë, duke dërguar artileri dhe armë në Ukrainë dhe duke mbështetur aleatët për të zgjidhur luftën vdekjeprurëse.

Ndërsa lufta në Ukrainë kalon në një fazë të re, administrata Biden përballet me mungesa ushqimore vendase dhe globale që po rrisin çmimet për amerikanët dhe po përkeqësojnë pasigurinë ushqimore në Afrikë dhe Lindjen e Mesme. Ukraina është një nga prodhuesit kryesorë të grurit në botë dhe pushtimi rus e ka shkatërruar industrinë.

Në një intervistë me VICE News,  Blinken tha, "Unë mendoj se indikacionet që kemi tani janë se për fat të keq, tragjikisht, kjo ka të ngjarë të vazhdojë për ca kohë."

Antony Blinken: Vetëm disa vjet më parë, kishte rreth 100 milionë njerëz në botë që ishin të pasigurt ushqimor ose që nuk merrnin atë që u nevojitej për ushqimin e tyre bazë. Kjo u rrit në rreth 160 milionë njerëz këtë vit përpara agresionit të Rusisë. Dhe tani, nga analiza objektive nga Banka Botërore dhe të tjerët, agresioni i Rusisë ka të ngjarë të shtojë rreth 40 milionë njerëz në këtë listë.

Gjëja e parë që po bëjmë për këtë është adresimi i nevojave imediate. Pra, që kur filloi agresioni i Rusisë disa muaj më parë, ne kemi investuar rreth 2.3 miliardë dollarë në sigurinë ushqimore në mbarë botën për të ndihmuar vendet që po vuajnë të përpiqen të merren me problemin, tha ai.

Pyetjes se kur e sheh përfundimin e këtij konflikti Blinken tha se  ka ende luftime shumë intensive përgjatë jugut dhe lindjes së Ukrainës. Por forcat ukrainase po e bëjnë këtë me guxim të jashtëzakonshëm, qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Dhe mbështetja që ata po marrin nga SHBA, nga rreth 40 vende, u ka dhënë atyre një dorë shumë, shumë të fortë.

Gjithashti ai tha se Putini ka përdorur ushqimin si një armë lufte, e cila bie ndesh me çdo detyrim që ata kanë ndërkombëtarisht, duke përfshirë rezolutat e ndryshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, dhe, natyrisht, bie ndesh me detyrimet e tyre morale ashtu si qeniet njerëzore.  

 

EMISIONET