Bilanci nga lufta/ Ushtria ruse humbi 3,010 trupa në 3 ditë

Bilanci nga lufta/ Ushtria ruse humbi 3,010 trupa në 3 ditë

Ushtria ruse humbi 3010 ushtarë, 21 tanke dhe 15 raketa midis 7 dhe 9 dhjetorit, sipas shifrave të publikuara nga autoritetet ukrainase. 

Këto të dhëna u postuan në Facebook në tri përditësime të veçanta ditore nga shtabi i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, shkruan Newsweek.

Shtabi i përgjithshëm raportoi më 7 dhjetor se rusët pësuan 1,120 viktima gjatë 24 orëve të fundit, pas 990 në 8 dhjetor dhe 900 në 9 dhjetor.

Shifrat nuk ndahen midis të vrarëve dhe të plagosurve ose sipas vendit ku u zhvilluan luftimet. Gjatë javëve të fundit, trupat ruse kanë nisur një ofensivë të madhe në shënjestër Avdiivka, një qytet në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk që Moska e pretendon gjithashtu si territorin e saj.

Ai pasoi një kundërsulm të madh të Ukrainës gjatë verës dhe vjeshtës.

Kievi rifitoi disa territore, por dështoi në objektivin e tij më të madh për të kaluar në Detin e Zi, duke shkëputur urën tokësore të Rusisë me Krimenë, të cilën presidenti Vladimir Putin e aneksoi në vitin 2014.

Detajet e humbjeve ruse të regjistruara nga Ukraina nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur nga Newsweek dhe Rusia rrallë jep detaje për viktimat e saj.

EMISIONET