A e nxori sulmi iranian Izraelin nga izolimi ndërkombëtar?

A e nxori sulmi iranian Izraelin nga izolimi ndërkombëtar?

Shumica e analistëve francezë kanë rënë dakord se sulmi i Iranit e nxori Izraelin nga izolimi ndërkombëtar, pa i fshehur megjithatë shqetësimet e tyre për rezultatin përfundimtar të krizës.

Irani, me sulmin e tij ndaj Izraelit, jo vetëm që e ktheu Amerikën në zemër të Lindjes së Mesme por vërtetoi edhe “cilësinë” e Shërbimeve Inteligjente Amerikane, siç e kishin dëshmuar në shkurt të vitit 2022, kur njoftuan sulmin rus ndaj Ukrainës.

SHBA-ja mund të ketë dashur të distancohet për t’iu përkushtuar Azisë, por, e bllokuar midis Izraelit dhe Iranit nga njëra anë dhe ambicieve agresive të Rusisë nga ana tjetër, nuk mund të përqëndrohet në qëllimin e saj parësor, konkurencën me Kinën.

Teherani jo vetëm që e ka vendosur Uashingtonin në zemër të ekuilibrit në Lindjen e Mesme, por për momentin e ka nxjerrë Izraelin nga izolimi i tij diplomatik, nëse jo strategjik.

Duke theksuar epërsinë dërrmuese teknologjike të shtetit të Izraelit, “Pse Teherani, i cili nuk reagoi ose menjëherë pas eliminimit të gjeneral Soleimani nga Amerika e Trump në janar 2020, zgjodhi të përshkallëzonte situatën në prill 2024?

A mund të mendojmë se, ashtu si Rusia në Ukrainë, Irani i mullahëve i ka mbivlerësuar forcat e veta dhe i ka nënvlerësuar ato të kundërshtarit të tij?”

Sipas ekspertëve regjimi iranian, viktimë e paaftësisë dhe korrupsionit të liderëve të tij, pa një dritare mundësie për të fituar mbështetje nga regjimet autoritare, nga Moska në Pekin.

Fillimi i një periudhe të pasigurt përmendet edhe në artikullin e saj kryesor nga gazeta Le Figaro, e cila e konsideron dështimin operacional “poshtërues” të Iranit si dytësor, sigurisht jo për izraelitët, të cilët, siç thekson, janë të sigurt se mund të mbështeten në një sistem jashtëzakonisht efektiv të mbrojtjes ajrore.

Megjithatë, iranianët mund të pretendojnë se ata u përpoqën të shtypnin Kupolën e Hekurt të Izraelit, dhe ai beson se fakti që ata dështuan nuk e ndryshon situatën strategjike dhe, në këtë kuptim, dëmi është bërë dhe tani fillon periudha e pasigurt e hakmarrjes.

Shteti hebre mund ta shohë këtë si një mundësi dhe legjitimitet të shtuar për të goditur nga ana tjetër tokën iraniane, veçanërisht objektet e programit bërthamor ushtarak, të cilat komuniteti ndërkombëtar nuk ka qenë në gjendje t’i përmbajë.

Së fundi, gazeta Le Monde thekson se “sulmi shumëdimensional i nisur nga Irani kundër Izraelit nuk shkaktoi dëme të mëdha, viktima, pushtim territorial apo ndonjë destabilizim kritik të sistemit të mbrojtjes.

Pikërisht e kundërta. Të zbuluar që në fillim, pothuajse të gjithë dronët u shkatërruan, siç u shkatërruan edhe raketat balistike dhe ato të lundrimit të lëshuara në një sulm të dytë.

Ky operacion ishte planifikuar dhe pritur për ditë të tëra si nga aparati izraelit i sigurisë ashtu edhe nga mbrojtësi i tij kryesor, Shtetet e Bashkuara.

Me këtë sulm të paprecedentë, që ndodhi mbrëmjen e së shtunës, Teherani po ndërmerr rreziqe të konsiderueshme, jo vetëm në aspektin e hakmarrjes së mundshme në tokën e tij, por edhe në aspektin e pasgoditjeve rajonale.

Sulmi shënon një rilidhje mes vendeve sunite dhe Izraelit, pasi procesi i normalizimit të tyre u ndërpre nga lufta në Gaza.

Jordania hapi hapësirën e saj ajrore për ushtrinë izraelite, një gjest i fuqishëm. Diplomatikisht, Irani nuk po bind askënd duke përmendur vetëmbrojtje dhe duke konsoliduar statusin e tij të parisë, së bashku me aleatin e tij rus.

Duke sulmuar Izraelin, Teherani hodhi poshtë thirrjet në rritje që Shtetet e Bashkuara të kushtëzojnë ndihmën ushtarake për shtetin hebre./ abcnews.al

EMISIONET