Armiqësia me Iranin ndryshon planet e Izraelit, shtyhet ofensiva tokësore në Rafah

Armiqësia me Iranin ndryshon planet e Izraelit, shtyhet ofensiva

Izraeli do të ndërmerrte hapat e tij të parë drejt një ofensive tokësore në Rafah këtë javë, por i ka vonuar këto plane ndërsa mendon për një përgjigje ndaj sulmit të Iranit, thonë dy burime izraelite për CNN.

Forcat Ajrore izraelite kishin planifikuar të lëshonin fletëpalosje në pjesë të qytetit të hënën, thanë burimet. Një zyrtar izraelit tha se Izraeli mbetet i vendosur për të kryer një ofensivë tokësore në qytet, por se koha e evakuimit të civilëve dhe ofensivës së ardhshme tokësore mbetet e paqartë për momentin.

Ushtria izraelite nuk pranoi të komentojë. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka theksuar rëndësinë e pushtimit të Rafahut për të çmontuar batalionet e mbetura të Hamasit, pavarësisht presionit të konsiderueshëm nga Shtetet e Bashkuara për të anuluar një ofensivë të plotë tokësore.

E ardhmja e luftës në Gaza dhe ofensiva tokësore në Rafah, ku më shumë se një milion njerëz janë strehuar, po ndikojnë gjithashtu në debatin e kabinetit të luftës për një përgjigje të mundshme ndaj sulmit të Iranit.

Një përgjigje ushtarake që rrezikon përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit me Iranin do të tërhiqte vëmendje, ndërsa qeveria e Izraelit është zotuar t’i japë Hamasit një disfatë totale.

EMISIONET