Dëshmia e Tafanit, policia ngarkon komisariatin e Lushnjës për të vënë në mbrojtje ish-prokuroren Selimi

Pas dëshmisë së bashkëpuntorit të prokurorisë Artan alias Marjus Tafani, se Laert Haxhiu dhe persona të tjerë të grupit kriminal, ishin vënë në lëvizje për të vrarë prokuroren e Lushnjës, Merita Selimi, ka reaguar Policia e Shtetit.

Zyra qëndrore e Policisë, ka urdhëruar komisariatin e Lushnjës për të marë masa sigurie për ish-prokuroren Merita Selimi dhe familjarët e saj që jeton në Lushnjë.

Prokurorja e Lushnjës, Merita Selimi në muajin Korrik 2023 u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (Vetting) me dy votat e komisionereve Brunilda Bekteshit dhe Etleda Çiftja.

Një votë “pro” kalimit të saj të procesit të “Vettingut”, ishte ajo e Lulzim Hamitaj, por nuk mjaftoi.

Selimi, ishte prokurorja që hetoi Laert Haxhiun, Orgest Bilbilin dhe Anterio Kaloshin për masakrën e vitit 2017, ku mbeti i vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, ndërsa u plagosën Bujar Turku dhe Marjus Xhepexhiu.

Pas dy viteve hetime, Selimi ka shpallur moskopetencën duke sjellë dosjen ndaj tre të pandehurve në SPAK.

Si pasojë e hetimeve të kryera grupi kriminal i Laert Haxhiut, është impenjuar për të vrarë prokuroren që po e hetonte. Tashmë Merita Selimi, pritet të meret në mbrojtje nga policia e Lushnjës.

Ndërsa një ditë më parë Policia e Shtetit, urdhëroi efektivët e komisariatit special “RESI” në Tiranë, të cilët morën në mbrojtje prokuroren e SPAK, Doloreza Musabelliu.

elton qyno artan tafani merita selimi

EMISIONET