Me 45 mijë euro në çantë drejt Greqisë, ndalohet 54-vjeçari në Kakavijë, nuk i deklaroi në kufi

Me 45 mijë euro në çantë drejt Greqisë, ndalohet

Goditet një tjetër rast i mosdeklarimit të të hollave në kufi.

Udhëtonte në drejtim të Greqisë dhe nuk deklaroi shumën e eurove në doganën e Kakavijës, procedohet penalisht 54-vjeçari.

Policia ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale 44 750 euro që u gjetën në çantën e 54-vjeçarit.

“Shërbimet e Policisë Kufitare kanë intensifikuar kontrollet me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare.

Si rezultat i kontrolleve të shtuara, bazuar dhe në analizën e riskut, në dalje të RSH-së, shërbimet e Policisë Kufitare, gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë, në çantën e shtetasit Dh. P., gjetën 44 750 euro, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Ky shtetas nuk e kishte deklaruar këtë shumë parash, sipas përcaktimeve ligjore në fuqi.

Në përfundim të veprimeve, strukturat hetimore të DVP Gjirokastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin Dh. P., 54 vjeç, banues në fshatin Dhuvjan, Gjirokastër, për veprat penale "Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë" dhe "Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale". Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme”, njofton policia.

EMISIONET