Ish-zyrtari i FBI-së nën vëzhgim për lidhjet me Rusinë. Çfarë e lidh me Ramën?

E teksa hetimet për ndërhyrjet ruse në SHBA dhe vende të ndryshme vijojnë nga amerikanët, agjencia e lajmeve Insajderi ka siguruar një dokument ku thuhet se një prej agjentëve të FBI që kanë hetuar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane është vetë nën hetim për lidhje të mundshme me Moskën. Gjithashtu në shkrimin e Insajder, evidentohet miqësia e këtij agjenti me kryeministrin shqiptar Edi Rama.Ish-zyrtari i FBI-së nën vëzhgim për lidhjet me Rusinë.

Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së, i cili ishte i përfshirë në hetimin për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, është vënë vetë nën vëzhgimin e prokurorëve federalë amerikan për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveritë e tjera të huaja. 

Në fund të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të brendshme të gjykatës të siguruara nga Insajderi, avokatët amerikanë mblodhën fshehurazi një juri të madhe që shqyrtoi sjelljen e Charles McGonigal, ish-kreut të kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së në New York City. 

Shqyrtimi federal i McGonigal është veçanërisht i habitshëm duke pasur parasysh punën e tij në FBI. Para daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal drejtoi hetimin e WikiLeaks ndaj Chelsea Manning, arrestoi këshilltaren e sigurisë kombëtare të Bill Clinton, Sandy Berger për heqjen e materialeve të klasifikuara nga një dhomë leximi e Arkivit Kombëtar dhe drejtoi kërkimin për një nishan kinez brenda CIA-s.

Në vitin 2016, kur u shfaqën raporte se Rusia kishte hakuar sistemin e postës elektronike të Komitetit Kombëtar Demokratik, McGonigal po shërbente si shef i seksionit të krimeve kibernetike në selinë e FBI-së në Uashington. Në atë cilësi, ai ishte një nga zyrtarët e parë që mësoi se një zyrtar i fushatës së Trump ishte mburrur se rusët kishin papastërti mbi Hillary Clinton, duke ndezur hetimin e njohur si Operacioni Crossfire Hurricane. Më vonë atë vit, drejtori i FBI-së, James Comeypromovoi McGonigal për të mbikëqyrur operacionet e kundërzbulimit në Nju Jork. 

Sipas thirrjes së dëshmitarit, prokurorët po shqyrtojnë gjithashtu nëse McGonigal ka lidhje me qeverinë e Bosnjë dhe Hercegovinës, si dhe ndonjë "pagesë apo dhuratë" që i është dhënë nga qeveritë e Kosovës, Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Dy burime i thanë Insajderit se McGonigal ishte i afërt me kryeministrin Edi Rama.Sipas një emaili të rishikuar nga Insajderi, McGonigal përdori llogarinë e tij zyrtare të emailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një amerikani, firma që kryeministri po mendonte të punësonte për një nismë kundër korrupsionit. 

Në fund, FBI nuk i dha miratimin McGonigal për takimin dhe ai nuk u zhvillua kurrë.

Një përfaqësues i Ramës tha se marrëdhënia e kryeministrit me McGonigal ishte "një marrëdhënie miqësore tërësisht private pa interes publik. Ne nuk kemi asnjë ide për ndonjë juri të madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar ndonjëherë për këtë. Nuk ka pasur kurrë takime me firma. dhuratat, pagesat, rimbursimet e udhëtimit përpara ose pasi zoti McGonigal të largohej nga puna.", raporton Insajder.

EMISIONET