FOTOJA/ Ja kush është “Gjyshka”, Idriz Manej, i dënuar me 8 vite burg, i përfshirë në vrasjen e Fridman Xhaferajt

FOTOJA/ Ja kush është “Gjyshka”, Idriz Manej, i

Zbulohet fotoja e Idriz Manej, shkodrani që njihet me nofkën “Gjyshka”, i përfshirë në vrasjen e Fridman Xhaferaj në 2 qershor 2021.

Ky që shihni në foton e siguruar nga gazetari i “Ora News”, Elton Qyno, është Idriz Manej.

FOTOJA/ Ja kush është “Gjyshka”, Idriz Manej, i
Në foto: "Gjyshka" Idriz Manej

Fillimisht “Gjyshka” u arrestua në muajin Nëntor 2021 nga policia e Korçës, gjatë operacionit të koduar “Ristart”, pasi së bashku me Ligor Romaçkën, Joni Moskun dhe një person tjetër, tentuar të trafikonin 114 kg drogë përmes pikës kufitare të Goricës në Maqedoninë e Veriut.

Për këtë episode trafikimi, Idriz Manej është deklaruar fajtor dhe dënuar me 8 vite burgim.

Ndërsa teksa ishte duke vuajtur dënimin në burgun e Drenovës, “Gjyshka” është arrestuar për herë të dytë, këtë rradhë nga prokuroria e Elbasanit, e cila e akuzon se ka marë pjesë në vrasjen e Fridman Xhaferaj në Korçë.

Sipas rrëfimit të bashkëpuntorit të prokurorisë së Elbasanit, Artan Tafani, Idriz Manej ka qënë pjesë e grupit të përbërë nga Laert Haxhiu, Lulzim Spahija, Ligor Romaçka, Mariglen Topuzi dhe Bledar Berberit.

Pikërisht këto emra së bashku me të penduarin Tafani, kanë vrarë me armë zjari dhe më pas hedhur në ujërat e rezervuarit të Gjançit në Korçë, Fridman Xhaferaj.

Për këtë krim ditën e djeshme gjykata e Elbasanit caktoi masën e “arrestit në burg” për 58-vjeçarin Idriz Manej.

Ndërsa çështja kundër tij dhe 14 personave të tjerë pritet ti kalojë për koopetencë prokurorisë së posaçme SPAK, e cila do kryejë hetime më te thelluara ndaj këtij grupi.

FOTOJA/ Ja kush është “Gjyshka”, Idriz Manej, i
Në foto: Fridman Xhaferaj

elton qyno idriz manej fridman xhaferaj gjyshka

EMISIONET