EMRI/ I dënuar me 3 vjet e 10 muaj burg, arrestohet 24-vjeçari në Rinas

EMRI/ I dënuar me 3 vjet e 10 muaj burg, arrestohet 24-vjeçari
foto ilustruese

Një 24 vjeçar i shpallur në kërkim u arrestua nga policia pasi ishte dënuar me 3 vjet e 10 muaj burg për ndihma për kalim të jashtëligjshëm të kufijve.

Në pranga ka rënë, Fation Fufi, i cili është arrestuar në Rinas. 

Njoftimi i policisë:

Korçë

Në zbatim të masave të planit operacional “Sundimi i ligjit”, për kapjen e personave në kërkim, falë shkëmbimit të informacionit mes DVP Korçë e Komisariatit të Policisë Rinas, dhe intervistimit të thelluar të kryer nga Policia Kufitare Rinas, në hyrje të Republikës së Shqipërisë, u ndalua shtetasi në kërkim Fation Fufi, 24 vjeç, banues në Laç.

Gjykata e Apelit Korçë ka vendosur lënien në fuqi të vendimit të datës 01.02.2021, të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë, e cila e ka dënuar këtë shtetas me 3 vjet, 10 muaj e 11 ditë burgim, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim.

Në vitin 2020, ky shtetas në bashkëpunim me dy shtetas të tjerë, kanë transportuar me automjete, kundrejt fitimit, 15 emigrantë nga Vendet e Treta.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë.

EMISIONET