"Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin!" Flutura Açka e ashpër me Ramën: Nëse nuk do të shkosh në Samit, jep dorëheqjen!

"Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin!" Flutura Açka

Deputetja demokrate, Flutura Açka, e ka kritikuar ashpër dyzimin e kryeministrit Rama për të marrë pjesë në samitin e Brukselit për Ballkanin Perëndimor në datat 23-24 qershor.

Në një postim në facebook, Açka thotë se kryeministri nuk mund të bojkotojë një Samit të tillë duke u konsultuar me Maqedoninë e Veriut dhe Serbinë, pa e bërë më parë me shqiptarët e tij.

Açka shkon më tej në analizën e saj duke thënë  se BE e përdor si pretekst kundër regjimit të tij të korruptuar mosndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për negociatat.

Në përfundim të deklaratës, Açka i propozon Ramës që nëse nuk do të shkojë në Bruksel të japë dorëheqjen.

Postimi i plotë

Çetat e Ballkanit tuj tregu munxët Europës

Ç’e do Brukselin kur ke Surrelin!

Zoti Kryeministër!

Kush je ti që i jep të drejtë vetes të mos paraqitesh në Samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian në data 23-24 në Bruksel, kushtuar veçanërisht Ballkanit Perëndimor?

Ti je veç një ofiqar i lartë i shqiptarëve, që je aty me vota të vjedhura, të blera, të grabitura, gjë e njohur botërisht tashmë. Kë shqiptar pyetje në duhet të shkosh në Bruksel, apo jo?

Ti the se u këshillove për këtë vendim me Maqedoninë e Veriut dhe me Serbinë, dhe shpotite se nuk ia vlekërka të shkosh në Bruksel. Me Vuçiçin? Prostitutën gjatovine të Rusisë? Me Vuçiçin ti vendos në duhet të paraqitemi ne shqiptarët në Europë?

Ti e di më mirë se secili prej nesh, se Shqipëria e lidhur me Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian, është vetëm një preteks që Europa përdor kundër regjimit tënd të korruptuar skajshëm.

Nuk është fare e vështirë për Europën ta ndajë Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut për të nisur negociatat, por nuk e bën, sepse e di që ti do ta përdorësh vetëm për propagandë dhe jo për të përmirësuar jetën e atyre mijëra të varfërve që prodhon përditë magjeja e politikës tënde neofashiste, piruetat e narkoshtetit tēnd dhe hargalisja mbi terrene të brishta gjeopolitike ku ecim në të gjithë bashkë si shqiptarë.

Nëse nuk do të shkosh në Bruksel - fundja ç’e do ti Brukselin kur ke Surrelin! - jep dorëheqjen! Kështu bëjnë shtetarët europianë kur dalin mbi dëshirat e popujve të tyre.

EMISIONET