Rolls-Royce raporton rekord shitjesh në 2022 për makinat e saj luksoze

Rolls-Royce raporton rekord shitjesh në 2022 për makinat e saj luksoze

Rolls-Royce të hënën raportoi shitje rekord vitin e kaluar pavarësisht një çmimi mesatar prej rreth 534,000 dollarë për makinat e saj luksoze dhe një rënie të kërkesës kineze, me porosi që shtrihen deri në 2023.

Prodhuesi britanik i makinave, i cili filloi si Rolls-Royce në Mançester, Angli gati 120 vjet më parë dhe tani është në pronësi të BMW gjermane, tha se shiti 6,021 makina në 2022, nga 5,586 në 2021, që ishte gjithashtu një vit rekord.

Shitjet e Rolls-Royce u kryesuan nga Amerika, me SHBA-në që mbetet tregu i saj kryesor me rreth 35% të shitjeve. Në Kinë, tregu i dytë më i madh i prodhuesit të makinave, bllokimet e lidhura me koronavirusin çuan në një "rënie njëshifrore" të shitjeve.

Por CEO Torsten Müller-Ötvös tha në një prezantim online se kjo rënie u kompensua nga rritja në tregje të tjera.
"Libri ynë i porosive shtrihet deri në vitin 2023 për të gjitha modelet," tha Müller-Ötvös. "Ne nuk kemi parë ndonjë ngadalësim të porosive."

Rolls-Royce tha se porositë paraprake për Spectre e saj plotësisht elektrike, që do të dalin në shitje në fund të vitit 2023, kishin tejkaluar të gjitha pritjet e saj.

CEO u tha gazetarëve se rritja e parashikuar për vitin 2023 erdhi pavarësisht se Rolls-Royce ndaloi shitjet në Rusi, të cilat zakonisht përbënin 250 deri në 300 njësi në vit, në vazhdën e pushtimit të Ukrainës shkurtin e kaluar.

EMISIONET