NASA po përgatitet të përplasë një anije kozmike direkt në një asteroid javën e ardhshme

NASA po përgatitet të përplasë një anije kozmike direkt

NASA po përgatitet të bëjë diçka që nuk është bërë kurrë më parë, pasi do të përpiqet të përplasë një nga anijet e saj kozmike në një asteroid.

Agjencia hapësinore do të rrëzojë qëllimisht anijen kozmike në asteroid për të devijuar orbitën e tij, në atë që është një test kyç për të parë nëse ne mund të ndalojmë objektet kozmike që mund të shkojnë drejt Tokës në të ardhmen.

NASA do të përdorë anijen kozmike Double Asteroid Redirect Test, e njohur ndryshe si DART, të hënën (26 shtator) si një "karrem".

Në një deklaratë të lëshuar në fillim të këtij muaji, NASA tha: "Ndërsa asteroidi nuk përbën kërcënim për Tokën, ky është testi i parë në botë i teknikës së goditjes kinetike, duke përdorur një anije kozmike për të devijuar një asteroid për mbrojtjen planetare".

Anija kozmike DART u nis për herë të parë nga Kalifornia nëntorin e kaluar dhe po i afrohet me shpejtësi asteroidit.

Duke folur me gazetarët përpara misionit të hënën, Lindley Johnson, një oficer i mbrojtjes planetare për NASA-n tha: "Kjo është një kohë emocionuese, jo vetëm për agjencinë, por në historinë e hapësirës dhe në historinë e njerëzimit."

Nëse gjithçka shkon sipas planit, ndikimi midis anijes kozmike dhe asteroidit do të ndodhë më 26 shtator në orën 23:14 GMT.

EMISIONET