Kometa "Leonard" kalon pranë Tokës për herë të parë në 70 mijë vite

Kometa "Leonard" kalon pranë Tokës për herë

Një satelit kinez kapi pamje mahnitëse të kometës Leonard teksa ajo bënte kalimin e saj më të afërt me Tokën.

Që nga zbulimi i saj në janar të këtij viti, kometa i është afruar me shpejtësi Diellit dhe Tokës, me afro 160,000 milje në orë.

Imazhi u kap nga Yangwang 1, i cili është një satelit i vogël i lëshuar nga kompania kineze e teknologjisë, Origin Space, me qendër në Guangdong, Kinë.

Klipi i shkurtër u regjistrua ndërsa kometa ishte afër Tokës më 12 dhjetor, distanca më e afërt me planetin tonë në 70,000 vjet.

Yangwang-1 është një teleskop komercial hapësinor që u lançua në fillim të këtij viti për të imazhuar universin në dritën e dukshme dhe ultravjollcë.

Ai po punon gjithashtu në kërkimin e asteroidëve afër Tokës që një ditë mund të minohen për burime dhe të kthehen në Tokë.

Anija kozmike kapi imazhin e kometës Leonard, e parë në mes të qiellit plot me satelitë dhe yje të largët, më 12 dhjetor 2021.

Imazhi me ngjyra, i shpërndarë nga Origin Space, tregon kometën me bishtin e saj të zgjatur të dukshëm në qiellin e natës.

EMISIONET