VIDEO/ Fitore kaotike mes grushtave dhe shkelmave në finalen e Lojrave të Azisë Juglindore

VIDEO/ Fitore kaotike mes grushtave dhe shkelmave në finalen e Lojrave
Indinezia mundi 5-2 me penallti Tailandën në finalen e  SEA Games 2023, një ndeshje që do të hyjë në histori edhe për dhunën e gjeneruar në fushën e lojës.

Indonezia fitoi me në fund pas 32 viteve shterpësi një medalje të artë por ndeshja nuk kaloi pa incidente. Dhunë në fushën e lojës mes lojtarëve indneziane dhe atyre tajlandezë e në fund arbitri nxorri nga fusha plot 4 prej protagonistëve.

Konfederata e Azisë do të marrë masa të rrepta në lidhje me ngjarjet, ndërsa është reale mundësia e pezullimit të Indinezisë nga çdo aktivitet. Ndeshja u zhvillua në Kamboxhia që priti evenimentin ndërsa medaljet dhe rezultati në fushë nuk do të zhvlerësohen.

 

EMISIONET