Short “zjarri” në UEFA Champions League, ja çiftet e çerekfinales dhe gjysmëfinalet e projektuara

Short “zjarri” në UEFA Champions League, ja çiftet e

Nga Selia e UEFA-s për finalen e madhe të muajit maj në Stamboll. Është hedhur në Nyon shorti i çerekfinaleve të UEFA Champions League që përball në fazën çerekfinale këto çifte;

Real Madrid - Chelsea
Benfica - Inter
Manchester City - Bayern Munchen
Milan-Napoli

Në gjysmëfinale do të ndeshen Milan/Napoli-Inter/Benfica dhe Real Madrid/Chelsea-Manchester City/Bayern Munchen.

Pep Guardiola do të sfidojë një skuadër që e njeh mjaft mirë ndërsa Manchester City – Bayern Munchen mund të konsiderohet edhe si supersfida e kësaj faze ndërsa për të dyja skuadrat nuk do të jetë aspak e lehtë pasi në gjysmëfinale mundësitë janë shumë të mëdha që të ndeshen me kampionët e Europës.

Në krahun tjetër, Napoli dhe Milan duelojnë në një derbi të gjithin italian, ndërsa Interi do të sfidojë një tjetër skuadër portugeze, dukshëm më të fortë se Porto. Benfica mban vendin e parë në kampionatin luzitan me diferencë të madhe nga “Dragonjtë”. Ky short favorizon dukshëm skuadrat italiane ndërsa Serie A ka mundësi të mëdha për t’u prezantuar në një finale me një skuadër.

Ndeshjet e para çerekfinale do të luhen në 11 dhe 12 prill dhe ato të kthimit në 18 dhe 19. Gjysmëfinalet janë parashikuar për në datat 9-10 dhe 18-19 mars.

 

 

EMISIONET