Konsiderohet si më i miri në botë, 14 vjeçari nënshkruan një marrëveshje rekord në MLS

Konsiderohet si më i miri në botë, 14 vjeçari

Cavan Sullivan është vetëm 14 vjeç, por konsiderohet si lojtari më i mirë në botë në mesin e të lindurve në vitin 2009. Amerikani, në pronësi të Philadelphia Union, përfundoi në radarët e disa klubeve prestigjioze evropiane.

Sipas “The Athletic”, marrëveshja mes “qytetarëve” dhe klubit amerikan tani është gjetur, por janë vendosur pengesa të rëndësishme përpara se të vazhdohet me nënshkrimet.

Sullivan (14 vjeç, 224 ditë) është lojtari i pestë më i ri që nënshkruan një kontratë me ekipin e parë në historinë e MLS.

Nëse ai luan për Unionin para 29 korrikut, ai do të bëhet lojtari më i ri që shfaqet ndonjëherë në një ndeshje.

Freddy Adu ishte 14 vjeç, 306 ditë kur debutoi për DC United në 2004.

Sullivan nuk mund të luajë për Manchester Cityn deri në moshën 18 vjeç.

Por ai ka një pasaportë gjermane që mund ta lejojë atë të transferohet në Evropë dhe të luajë për skuadrat e lidhura me Cityn, si Girona në Spanjë ose Palermo në Itali, kur të mbushë 16 vjeç.

City thuhet se do të paguajë më shumë se 5 milionë dollarë për të aktivizuar një klauzolë të paracaktuar në kontratën e Sullivan për ta sjellë atë në Premier League kur ai të mbushë 18 vjeç.

Megjithatë, Sullivan nuk po shikon shumë përpara.

Në shumë mënyra ai është një adoleshent tipik, megjithëse shumë i talentuar. Ai bën shaka: "Unë jam një fëmijë mjaft i mërzitshëm, të jem i sinqertë".

 

EMISIONET