Harry Kane duhet të thyejë mallkimin e tij dhe ta çojë Bayernin drejt titullit kampion

Harry Kane duhet të thyejë mallkimin e tij dhe ta çojë

Sulmuesi anglez duhet të vazhdojë formën e tij elektrike nëse dëshiron të ketë ndonjë shpresë për t’i dhënë fund pritjes së tij për trofeun e parë të karrierës së tij.

Kane, me gjithë shkëlqimin e tij, ende nuk ka fituar një trofe në karrierën e tij. Ai është afruar – në mënyrë zemërthyese – në disa raste për klubin dhe vendin, por ajo medalje e pakapshme e fituesit nuk i është vendosur ende rreth qafës.

Pasi iu bashkua Bayern Munich-ut verën e kaluar, shumë besuan se ishte një përfundim i paramenduar se mallkimi i Kane do të thyhej në vitin 2024. Por nuk ka qenë aq e thjeshtë. Bavarezët janë të dytët në tabelën e Bundesligës, janë jashtë DFB-Pokal dhe përballen me një detyrë të vështirë për të fituar Ligën e Kampionëve nëse niveli i tyre i performancës nuk përmirësohet.

Jo shumë nga kjo mund të mbështetet tek Kane, i cili është në ritmin për të thyer rekordin e një sezoni të Bundesligës për golat e shënuar duke shijuar sezonin më të frytshëm të karrierës së tij.

Të shtunën, ai do të ketë një tjetër shans për të shtuar numrin e tij të golave, kur Bayern të udhëtojë për t’u përballur me liderët e pamposhtur të ligës, Bayer Leverkusen, në një ndeshje që do të shkojë shumë për të vendosur se kush e fiton titullin gjerman.

Takimi në krye të tabelës i ofron Kane një mundësi tjetër për “të dëbuar demonët e tij”  dhe për të bërë një hap të madh drejt arritjes së një trofeu me ekipe, për t’u vendosur së bashku me të gjitha çmimet individuale në kabinetin e tij të trofeve.

EMISIONET