"Santiago Bernabeu" i Madridit do të zhvillojë ndeshje të NFL në sezonin 2025

"Santiago Bernabeu" i Madridit do të zhvillojë ndeshje

“NFL do të luajë një ndeshje të rregullt sezoni në stadiumin Santiago Bernabeu të Real Madridit gjatë sezonit 2025“, tha liga të premten.

Ndeshja e parë NFL në Spanjë pason lojërat evropiane të zhvilluara në Angli dhe Gjermani.

“Luajtja e një loje në Madrid në 2025 nxjerr në pah zgjerimin e vazhdueshëm të gjurmës globale të ligës dhe ambiciet e përshpejtuara për ta çuar lojën tonë te më shumë tifozë në mbarë botën,” tha komisioneri i NFL Roger Goodell në një deklaratë.

“Ne jemi krenarë që bashkëpunojmë me Real Madrid C.F., një markë globale, së bashku me Qytetin e Madridit dhe Komunietin e tij, për të sjellë një lojë spektakolare të sezonit të rregullt në Spanjë në stadiumin e klasit botëror, Santiago Bernabeu”, shtoi ai.

Pesëdhjetë ndeshje të sezonit të rregullt NFL janë luajtur ndërkombëtarisht gjatë historisë së ligës, me Londrën, Mynihun, Frankfurtin, Mexico Cityn dhe Toronton

Sao Paulo, Brazil, do të organizojë një lojë në 2024 në Corinthians Arena – shtëpia e ekipit brazilian të futbollit Corinthians – ndeshja e parë NFL në Amerikën e Jugut.

Bernabeu ikonë ka pësuar një rizhvillim të konsiderueshëm dhe tani ka një çati të anulohet.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez e përshëndeti lëvizjen si një fitore si për klubin e tij ashtu edhe për NFL.

EMISIONET