Mijëra njerëz protestojnë kundër dhunës në Serbi, kërkojnë dorëheqjen edhe të Vulinit

Mijëra njerëz protestojnë kundër dhunës në Serbi,

Mijëra njerëz protestuan të hënën në Beograd të Serbisë, pas vrasjeve masive që ndodhën në këtë vend. Ata bën thirrje për dorëheqjen e zyrtarëve të lartë dhe për kufizim të përmbajtjeve të dhunshme në media.

Në protestën e cila u mbajt para parlamentit të Serbisë dhe para zyrave të qeverisë serbe, morën pjesë edhe anëtarë nga partitë e përçara politike të vendit.

Serbët protestuan me moton “Serbia kundër dhunës” pas vrasjeve masive të javës së kaluar, ku mbetën të vrarë 17 vetë e u plagosën disa të tjerë.

Ata kërkuan gjithashtu dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bratislav Gashiç dhe drejtorit të Agjencisë shtetërore të sigurisë, Aleksandar Vulin, si dhe shkarkimin e Komitetit Rregullator të Qeverisë për Median Elektronike (REM) brenda një jave.

“Ne kërkojmë ndalimin e menjëhershëm të promovimit të mëtejshëm të dhunës në media dhe hapësirë publike, si dhe përgjegjësi për reagim joadekuat që një kohë të gjatë nga autoritetet kompetente”, thuhet në një deklaratë të partisë së krahut të majtë, Le të Mos e Lëmë Beogradin të Mbytet.

Turma parakaloi solemnisht nëpër qendrën e qytetit me një pankartë të shpalosur në rreshtin e parë të saj, ku shkruhej: "Serbia kundër dhunës".

EMISIONET