Greqia i jep fund izolimit, hapen dyqanet, muzetë dhe kazinotë, rregullat për turistët

Greqia i jep fund izolimit, hapen dyqanet, muzetë dhe kazinotë,

Pas muajsh izolimi dhe një beteje me pandeminë, Greqia i ka dhënë fund izolimit total.

Nga dita e sotme do të hiqen kufizimet për udhëtimet ndër-rajonale, turizmin. Ora policore do të nisë pas orës 00:30. Dyqanet do të rihapen duke zbatuar një protokoll strikt duke ruajtur distancën mes klientëve.

Në detaje, nga sot, 14 maj:

-Dërgimi i mesazhit në numrat 13032 dhe 13033 shfuqizohet.

-Ora policore fillon  pas mesnatës.

-Muzetë po hapen.

-Hapet turizmi.

-Kazinot po hapen.

Në të njëjtën kohë, me hapjen e turizmit në vend, liberalizohet udhëtimi ndër-rajonal, me disa veçori për të shkuar dhe për të ardhur në ishuj përveç Lefkada dhe Evia. Veçanërisht për ishujt, të gjithë udhëtarët vendas dhe të huaj mbi 5 vjeç duhet të paraqesin:

- Certifikata e vaksinimit (me një periudhë prej 14 ditësh nga doza e dytë)

- testi negativ PCR ose testimi negativ i shpejtë, të cilat duhet të kontrollohen nga linjat ajrore dhe kompanitë e transportit.

Në të njëjtën kohë, nga 1 qershori, do të jepet Certifikata e Gjelbër Evropiane (Green Pass), e cila do të lehtësojë udhëtimin e atyre që janë vaksinuar ose kanë një test negativ.

Në ditët në vijim, një seri aktivitetesh do të hapen gjithashtu, ndërsa në qershor mund të bëhen dasma dhe pagëzime

Detaje:

17 maj hapen kopshtet

21 maj hapen kinematë verore

28 maj spektaklet e hapura, shkruan protothema.gr.

EMISIONET