Enver Bytyçi: Shkak i konfliktit në veri të Kosovës interesat për para e pasuri, duan minierat e Trepçës

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare Enver Bytyçi në një intervistë dhënë në studion e lajmeve në “Ora News” shprehet i bindur se pavarësisht se asaj çfarë po deklarohet publikisht lidhur me tensionet në Veri të Kosovës nuk do të ketë asnjë sanksion ndaj Kosovës.

Lidhur me anulinimin e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive shqiptare i parashikuar për t’u mbajtur sot në Gjakovë, dhe thellimin e përplasjes mes kryeministrit Albin Kurti dhe kryeministrit Edi Rama, Bytyçi theksoi se kryeministri i Shqipërisë është kundër Kosovës me qëndrimet e tij.

“Anulumi i mbledhjes ka vetëm një arsye, atë të përplasjes.

Shkak i konfliktit në veri të Kosovës interesat per para e pasuri, duan minierat e Trepçës.

Rama, Vuçiç dhe Soros duan ta ndajnë Kosovës.  

Kosova nuk është Rusia, ndaj Shqipëria duhet ta mbështesë atë.

Zotër të Kosovës janë shqiptarët dhe jo ata që votojnë”, theksoi eksperti i çështjeve ndërkombëtare Enver Bytyçi.

lili saraçi enver bytyçi

EMISIONET