SHORTI i KQZ-së/ Fleta e votimit për 14 majin, "Bashkë Fitojmë" do të renditet i pari, PS e dyta, PAA e treta

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve miratoi renditjen e partive dhe kandidatëve në fletën e votimit për zgjedhjet e vendore të 14 majit. Koaliconi "Bashkë Fitojmë" do të jetë i parë dhe PS e dyta.

Koalicioni "Bashkë Fitojmë" i Sali Berishës dhe Ilir Metës do të renditet i pari në fletën e votimit për zgjedhjet vendore të 14 majit.

Goglat në shortin e hedhur nga KQZ caktuan numërin 2 për Partinë Socialiste të drejtuar nga Edi Rama.

Partia Agrare Ambientaliste u rendit e treta në fletën e votimit, ndërsa ndërsa PD zyrtare do të mbajë numrin 9.

Partitë të cilat kanë kandidatë për këshillat bashkiakë në 61 bashki, iu takonte të renditen në krye te fletës së votimit.

Ndërsa forcat që kishin më pak se 61 bashki, u renditen pas numrit 3.

Në garën për Tiranën, kandidati i mazhorancës Erjon Veliaj do të ketë numrin 4, ndërsa kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë", Belind Këlliçi do të jetë i renditur i 5.

Arlind Qori do të jetë i pari në listë, Lëvizja Bashkë do të ketë numrin dy, dhe Marko Dajti nga Fronti i Majtë i treti.

Lajla Pernaska e PDIU me numrin 4 dhe Roland Bejko i PD u fundit me numrin 6.

KQZ miratoi dhe zëvëndësimin e mandateve për 4 deputetë që do të garojnë për të drejtuar bashki më 14 maj.

Besjan Ajazi - Shkëlqim Bullari

Luçiano Boçi - Qani Xhafa

Belind Këlliçi - Asllan Dogjani

Zef Hila - Ludovik Hasani

Po sot Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve miratoi edhe numrin e fletëve të votimit, mbi 3.3 milion të tilla.

Renditja e plotë:

1-Koalicioni “Bashkë fitojmë” 
2-PS
3-PAA
4-Partia Republikane
5-Partia Lëvizja e Legalitetit
6-Partia Demokracia Sociale
7-Koalicioni “Aleanca Liberale e Djathtë”
8-Partia Social Demokratike
9-Partia Demokratike
10-Aleanca progresiste LZHK
11-Fryma e re Demokratike
12-Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet
13-Partia për Eurpianizim e Integrimin e Shqipërisë
14-Partia Aleanca Demokratike e Shqipërisë
15-Partia Bindja Demokratike
16-Partia për mbrojtjen e të drejtave të emigrantëve
17-Aleanca Arbnore Kombëtare
18-Partia Balli Kombëtar
19-Partia Aleanca për demokraci dhe solidaritet
20-Lëvizja Punëtore Shqiptare
21-Fronti i Majtë
22-Partia e Unitetit Kombëtar
23-Partia e Gjelbër
24-Partia Konservatore
25-Partia Lëvizja e Re
26-Aleanca për Barazi e drejtësi Europiane
27-Partia Kombëtare Konservatore Albania
28-Partia për mbrotjen e të drejtave të punëtorëve
29-Aleanca Maqedonase për Integrim Evropian
30-Partia e Emigracionit Shqiptar
31-Partia e Reformave Demokratike Shqiptare
32-Partia Komuniste e Shqipërisë
33-Partia Ora e Shqipërisë
34-Partia KristianDemokrate
35-Nisma thurje
36-Partia Lëvizja Bashkë
37-Minoriteti grek për të ardhmen
38-Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë
39- Partia Demokristiane Shqiptare
40-Ardhmëria Shqiptare

zgjedhjet e 14 majit fleta e votimit

EMISIONET