Nuk gjen qetësi toka në Greqi, regjistrohet një tjetër tërmet i fortë

Mesa duket, nëntoka në Greqi nuk gjen qetësi.

Pak minuta pas tërmetit me magnitudë 5.9 ballë të shkallës rihter, një tjetër lëkundje sizmike është regjistruar në zonën e Larisas.

Lexo edhe: Tjetër tërmet i fortë trondit Greqinë, ndjehet edhe në Shqipëri

Tërmeti më i fundit ka qenë me madhësi 5.3 ballë.

Epiqendra e tij ka qenë 15 km në juglindje të Deskáti dhe 46 km në veri-perëndim të Larisas.

Ndërkohë nuk kanë munguar as tërmete të tjera më të vogla, me magnituda nga 3 deri në 3.7 ballë të Shkallës Rihter.

Edhe lëkundjet e fundit janë ndjerë gjithashtu edhe në jug e juglindje të Shqipërisë.

Lexo edhe: Tërmetet e fuqishme në Greqi/ Çfarë paralajmëron sizmiologu turk

EMISIONET