Historia tragjike e djemve të ikonës Tina Turner

Historia tragjike e djemve të ikonës Tina Turner

“Unë jam ende duke u përpjekur të zbuloj pse e bëri atë”, tha Tina Turner në 2018, teksa po tregonte Oprah Winfrey-t për vetëvrasjen e djalit të saj Craig.

Ikona e rock-ut ishte vetëm 18 vjeç kur ajo kishte Craig në 1958 me partnerin e saj, Raymond Hill, i cili ishte saksofonist me grupin Kings of Rhythm të Ike Turner.

Craig më vonë u adoptua nga Ike pasi ai dhe Turner u martuan në 1962. Ai ishte më i madhi nga katër fëmijët e Turnerit, të tjerët ishin Ronnie, Turner Jr dhe Michael Turner.

“Unë mendoj se Craig ishte i vetmuar”

Në vitin 2018, Craig u gjet i vdekur në moshën 59-vjeçare. Një zëdhënës i Departamentit të Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut të Los Anxhelosit konfirmoi se Craig u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Studio City në Kaliforni nga një plagë e vetëshkaktuar me armë zjarri.

“Unë mendoj se Craig ishte i vetmuar, kjo është ajo që mendoj se e bëri atë më shumë se çdo gjë tjetër,” tha Turner për CBS News.

Turner e përshkroi Craig-un si një “person introvert” dhe “shumë të turpshëm”. Ai punonte me një kompani të njohur në pasuri të paluajtshme dhe ishte në një lidhje. Turner e përshkroi vdekjen e Craig si “momentin më të trishtuar si nënë”.

Ajo shkroi në Twitter: “Të enjten më 19 korrik 2018, i thashë lamtumirën e fundit djalit tim, Craig Raymond Turner, kur u mblodha me familjen dhe miqtë për të shpërndarë hirin e tij në brigjet e Kalifornisë. Ai ishte 59 vjeç kur vdiq në mënyrë tragjike, por ai do të jetë gjithmonë fëmija im.”

‘Ende nuk e di se çfarë e çoi në skaj’

Ishte një humbje që Turner e ndjeu rëndë.

“Unë ende nuk e di se çfarë e çoi atë në këtë pikë, sepse në atë fazë ai më kishte thënë se nuk kishte takuar kurrë një grua për të cilën ndihej kështu,” i tha ajo BBC-së.

“Ai po e sillte atë për të më takuar për ditëlindjen e tij në gusht. Ai e kishte dekoruar apartamentin e tij, që ia bleva vite më parë. Ai kishte marrë një punë të re me një kompani të njohur të pasurive të patundshme në Kaliforni. Nuk e kam idenë se çfarë e tërhoqi atë, përveç diçkaje që e pasoi ishte vetmia. Mendoj se ishte diçka me të qenit vetëm,” shtoi ajo.

Ajo tha se vuri re një ndryshim në bisedat e tyre të fundit.

“Herat e fundit që biseduam, bisedat ishin të ndryshme dhe këtë nuk e dija deri pas vetëvrasjes”.

Tina Turner e ka përshkruar shpërndarjen e hirit të djalit të saj si “momentin më të trishtuar si nënë”.

Në kujtimet e saj “My Love Story”, Turner zbuloi se kishte luftuar me mendime vetëvrasëse gjatë marrëdhënies së saj abuzive me Ike Turner, por tha se pavarësisht errësirës në atë kohë, ajo mbijetoi.

Në vitin 2005, duke folur me Oprah-n para vdekjes së Craig, Turner e përshkroi atë si “një fëmijë shumë emocional”, i cili luftoi për të parë abuzimin me të cilin ajo përballej.

“Ai gjithmonë shikonte poshtë me trishtim,” tha Turner. “Një ditë kur Ike po zihej me mua, Craig trokiti në derë dhe tha: “Nënë, a je mirë?” Mendova: ‘Oh, të lutem, mos më rrah në shtëpi’. Nuk doja që fëmijët e mi të dëgjonin”.

‘Djali i dashur’ i Ronnie Turner

Ronnie ishte djali më i vogël i Turner dhe lindi në tetor 1960. Ai u martua me muzikanen franceze Afida Turner në vitin 2007.

Para vdekjes së tij, nuk u zbulua asnjë diagnozë specifike, por mjekët më vonë thanë se ai vdiq në moshën 62-vjeçare pas komplikimeve nga kanceri i zorrës së trashë. Pas vdekjes së tij në vitin 2022, Turner bëri homazhe për “djalin e saj të dashur” dhe në atë kohë, ajo postoi një imazh bardh e zi në Instagram.

“Ronnie, je larguar shumë herët nga bota. Me pikëllim mbyll sytë dhe mendoj për ty, biri im i dashur”, ka thënë këngëtarja në mbishkrim.

“Bëra më të mirën deri në fund”, shtoi ajo.

Pas martesës së saj me Ike, këngëtarja Proud Mary adoptoi dy fëmijët e tij, Ike Jr dhe Michael, në vitin 1960.

Ike Jr lindi në vitin 1958 nga prindërit e tij Ike dhe Lorraine Taylor, dhe sipas raportimeve, ai ishte gjithashtu një muzikant ashtu si babai i tij. Michael ka lindur në vitin 1959, por nuk është përmbajtur në qendër të vëmendjes. Pasi Turner u nda me Ike, ajo kishte pak kontakte me Ike Jr dhe Michael.

EMISIONET