“Dosjet tregojnë se aktori kishte lidhje me Jho Low”, DiCaprio merret në pyetje nga FBI

“Dosjet tregojnë se aktori kishte lidhje me Jho Low”, DiCaprio

Aktori me famë ndërkombëtare Leonardo DiCaprio do të hetohet nga FBI pas lidhjes me Jho Low, financierin malajzan të shpallur në kërkim nga autoritete ndërkombëtare për korrupsione të ndryshme.

Bloomberg zbuloi detaje të pazbuluara më parë nga dokumentet e FBI-së në të cilat autoritetet intervistuan DiCaprion në vitin 2018 në lidhje me marrëdhënien e tij me Low, i cili akuzohet për përfshirje në një skemë të pastrimit të parave prej mbi 4.5 miliardë dollarësh të nxjerra nga fondi i investimeve shtetërore malajziane, i njohur gjithashtu si 1MDB.

Low jetoi një mënyrë jetese luksoze dhe fërkonte supet me disa të famshëm. Në vitin 2018, The Neë York Times raportoi se DiCaprio u kishte kthyer një sërë dhuratash autoriteteve, duke përfshirë Oscarin prej 600.000 dollarësh të Marlon Brandos dhe një pikturë prej 9 milionë dollarësh nga Jean-Michel Basquiat, për ArtNet, që Loë i kishte dhënë.

Në të njëjtin vit, DiCaprio i tha FBI-së se ai ishte shtyrë të besonte se paratë e Loë vinin nga një “balenë balenash” e panjohur në Abu Dhabi, sipas Bloomberg. Dokumentet tregojnë se aktori ishte i sigurt se menaxherët e tij duhet të kishin verifikuar Loë përpara se të ndihmonte në financimin e “The Wolf of Wall Street”, por të dy ende u bënë miq.

Agjentët e FBI-së mblodhën mijëra e-mail dhe mesazhe BlackBerry midis DiCaprio dhe Loë, duke ndërtuar një tabelë të të gjitha dhuratave që aktori mori gjatë pesë viteve, raportoi Bloomberg. Dokumentet madje theksojnë se Low e quajti DiCaprion “L-Dizzle”.

EMISIONET